Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Këto janë gjëra që Hyundai i ri mund ti bëjë, kurse Tesla jo

Arritja e një makine të re elektrike pak më serioze do të thotë që shumë do ta krahasojnë atë menjëherë me Tesla, modelet e së cilës janë akoma standardi i klasit.

Dhe ardhja e Ioniq e Hyundai është padyshim një nga rivalët më seriozë deri më tani. Dhe jo vetëm kaq, ky model ka disa veçori interesante me të cilat asnjë model Tesla nuk mund të mburret.

Arkitektura elektrike

Edhe pse të dy modelet janë ekskluzivisht elektrikë me një platformë të tillë të synuar për një makinë, Ioniq ka diçka që e bën atë të veçantë. Ajo ka një rrjet 800 volt dhe vetëm Porsche Taycan mund të mburret me të. Tesla është në 400 V, që do të thotë se bateritë e Ioniq mund të karikohen më shpejt se Teslas, transmeton Telegrafi.

V2L

Pas kësaj marke qëndron mundësia që disku të funksionojë si karikues. Fuqia maksimale është 3.6 kW, që do të thotë se Ioniq 5 mund të furnizojë me energji elektrike shumë pajisje, madje edhe të karikojë një makinë tjetër elektrike.

Baza e rrotave

Ekziston një distancë prej tre metrash midis rrotave të Ioniq, e cila është një rekord i gamës koreane, por edhe niveli i sedanëve më luksozë. Tesla Model S është disa centimetra më i shkurtër. Dhe ndoshta më të ngushtë.

Sediljet

Ioniq 5 ofrojnë të njëjtën gjë me makinën Ford, dhe kjo është aftësia për të ulur mbështetëset e sediljeve të përparme në një pozicion pothuajse horizontale. Sigurisht, kjo nuk është menduar për përdorim gjatë ngasjes autonome (nëse është e disponueshme), por për pushim ndërsa automjeti po karikohet.

Panele diellore

Në çatinë e Ioniqa 5 ka panele diellore që kontribuojnë në energjinë e automjetit.

Ju mund të shihni të gjitha tiparet e veçanta të makinës më poshtë.

Postime të ngjashme

Në qershor vjen gjenerata e re e Kia Sportage

S.B.

BMW X5 mundohet, por dështoi të ‘kapte’ Audi A7 në autostradë

S.B.

“Ari i bardhë” poshtë lumit Rin: Gjermania supozohet se ka litium për 400 milionë vetura

S.B.

Hyundai tërheq afro 400 mijë automjete nga tregu për shkak të problemeve me motor

S.B.

Lamborghini Murcielago u shit për 400 mijë dollarë

S.B.

Zvicra arreston 12 persona që vozisnin automobilat me një shpejtësi rreth 300 km/orë

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...