Këto janë të gjitha pikat e marrëveshjes së arritur në Bruksel lidhur me targat

Përfaqësuesi Special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajcak, ka njoftuar se pas dy ditësh diskutime është arritur marrëveshja në mes dy shteteve lidhur me vendosjen e targave në automjetet që hyjnë në Kosovë dhe anasjelltas.

 

Lajçak ka deklaruar se nga 4 tetori do të fillojë vendosja e etiketave ngjitëse, sipas dakordimeve në kornizat e dialogut të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian, derisa të arrihet një zgjidhje e përhershme.

Poashtu është theksuar se pas tërheqjes së Njësive të Specializuara të Kosovës nga veriu dhe largimit të barrikadave të vendosura nga serbët aty për rreth dy javë do të jetë i vendosur KFOR-i që të kujdeset për situatën.

Marrëveshja e plotë e arritur sot në Bruksel:

Njësitet speciale të Polciisë që për momentin janë të vendosura në pikat kufitare në Jarinjë dhe Bërnjal do të largohen bashkë me bllokadat në rrugë, duke nisur nga datë 2 tetor, 2021 në orën 8:00 deri jo më vonë se në orën 16:00. KFOR-I do të vendosohet në pikat kufitare në Jarinjë Bërnjak.

Më 4 tetor, në orën 8:00, do të fillojë vendosje e etiketave ngjitëse, sipas dakordimeve në kornizat e dialogut të ndërmjetësuar nga BE-ja, derisa të arrihet një zgjidhje e përhershme.

Një Grup Punues, përbërë nga përfaqësuesit e BE-së, palët e Prishtinës dhe Beogradit dhe e kryesuar nga BE-së, do të vendosët për të gjetur një zgjidhje të përhereshme për targat e autometëve, të bazuar në praktikat dhe standardet e BE-së. Takimi i parë i Grupit Punues do të mbahet më 21 tetor, 2021, në Bruksel. Gjashtë muaj pas mbledhjes së parë, Grupi Punues do t’i prezentojë të arriturar e tij për një zgjidhje të përhershme, te formati i lartë i dialogut.

Related posts

Dështon mbledhja e Kryesisë, Tahiri: E palogjikshme që shkaku i fushatës të mos zhvillohet puna e Kuvendit

D V

Asociacioni në qendër të dialogut

N E

Pas arrestimit të pesë personave për terrorizëm, policia konfiskon arsenal të madh armësh

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More