Agjencia Zhurnal.mk
Kuzhina

Këto janë ushqimet më të shijshme në botë! Sa prej tyre i keni provuar?

“Lonely Planet” ka përpiluar listën e dhjetë ushqimeve më të mira nga e gjithë bota, për të cilat ia vlen të udhëtohet në shtetet në të cilat i gatuajnë tradicionalisht!

Në listë ka madje 500 destinime dhe specialitete të shijshme të cilat atje mund t’i provoni.

Ne po ju paraqesin dhjetë të parat! – transmeton Telegrafi.

10. Dim sum, Hong-Kong

Kafshatat e shijshme të shërbyera në pjata të vogla, apo në shportëza të veçanta për zierje në avull. Në të vërtetë janë në formë të paragjellëve kineze, mund të jenë gogëlushe, role, makarona… Mbushje me mish viçi, mish derri, domate apo perime.

9. Pizza margherita, Napoli

Pica tradicionale italiane me mbushje më të zakonshme – mozzarella, domate, vaj ulliri, kripë dhe borzilok.

8. Bibimbap, Seul

Ku ushqim tradicional nga Koreja përfshin tepsinë me oriz të bardhë të nxehtë me shtesa siç janë perimet e pjekura, salcë djegës, pastë nga soja e fermentuar, vezë apo mish. Zakoni thotë që patjetër duhet të përzihet mirë, para se të filloni të hani.

7. Gaforre të vogla të ujërave të ëmbla në Kaikoura në Zelandë të Re

Përgatiten në skarë, të fërguara ose si shtesë gjellëve.

6. Smørrebrød në Kopenhagë

Në përkthim do të thotë “Bukë dhe gjalpë”, në të vërtetë është sandviç tradicional “i hapur” skandinav. Një copë buke e plotë, e errët thekre lyhet me gjalpë dhe në të shtohet çfarëdo që dëshironi.

5. Som tum në Bangkok

Në Tajlandë, ky specialitet bëhet nga papajat e papjekura të prera në shirita dhe me mëlmesa të shumta. Është me rëndësi të përfshihen pesë shije kryesore të kuzhinës lokale – limetës, kripës, salcës së peshkut, chili “të nxehtë” dhe sheqer palme. Papajës, e cila përdoret e papjekur në mënyrë që të mos jetë e ëmbël, më së shpeshti shtohen gaforrja e detit, kumbulla, domate.

4. Gjoks viçi në Teksas

Pjesën të cilën disa mishshitës e quajnë gjoks viçi, ndërsa të tjerët qafë e poshtme, banorët e Teksasit më parë e marinojnë, pastaj e tymosin, pastaj e pjekun në skarë, në zjarr të dobët, me orë të tëra… Pas këtij “tretmani”, ju shkrihet në gojë!

3. Sushi, Tokio

Orizi i përgatitur me uthull, peshk të mrekullueshëm ose fruta deti edhe krahas vasabës nga e cila do t’ju lotojnë sytë… Kështu diçka!

2. Curry laksa në Kuala-Lumpur

Curry laksa është supë me erëza dhe me makarona, ndërkaq në këtë variant përmban pastën, qumësht kokosi, dhe shtesa siç janë copa peshku, gaforre, guaca…

1. Pintxos në San-Sebastian

Keni dëgjuar për tapas, e pra, pintxos janë “kushërinjtë e afërt” të tyre, dallohen vetëm për atë që gjithmonë janë të shkuar në shkoptha dhe të përforcuar në copë buke. Dhe vetë emri pintxos në gjuhën spanjolle do të thotë ferrë, apo bizë. Pintxos janë meze të ndryshme të cilat zakonisht shërbehen nëpër bare dhe taverna, në mënyrë që të hani duke biseduar dhe duke pirë pije.

Postime të ngjashme

Kek me Milka dhe fruta pylli

D V

Byrek me qepë të njoma dhe oriz

D V

Cheesecake me çokollatë të zezë dhe luleshtrydhe

D V

Fërgesë verore; Receta më e mirë për këtë stinë

D V

Ramstek me gjalpë të aromatizuar

D V

Kura e 40 arrave të pabëra, receta natyrale që duhet të përdorë kushdo që vuan nga tiroidet

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...