Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Këto makina elektrike do të dalin në treg në vitin 2021

Nga makina elektrike më e lirë në Evropë tek makinat më luksoze. 

Për shkak të pandemisë së coronavirusit, disa lançime në treg dhe prezantime të reja u shtynë vitin e kaluar dhe klientët e mundshëm të makinave elektrike mund të presin akoma më shumë zgjedhje në vitin 2021.

Edhe nëse makinat elektronike janë akoma dukshëm më të shtrenjta se motorët me djegie, makina të shumta elektrike do të dalin në treg në vitin 2021 – përfshirë automjetin e reklamuar si “makina elektrike më e lirë e Evropës”.

Audi e-tron GT

Makina elektrike sportive nga Audi bazohet në të njëjtën platformë si Porsche Taycan.

Audi e-tron GT ka një motor 434 kW (590 kuaj fuqi) dhe një kapacitet baterie prej 95 kWh, transmeton Telegrafi.

Makina duhet të përshpejtojë nga 0 në 100 km/orë në 3.5 sekonda.

Tensioni i sistemit të e-tron GT është 800 volt, fuqia maksimale e karikimit duhet të jetë 350 kW. Diapazoni u dha rreth 400 kilometra (WLTP).

Audi e-tron GT tashmë mund të porositet paraprakisht. Duhet të dorëzohet nga vera 2021. Çmimi nuk është përcaktuar ende, por duhet të jetë në intervalin prej 100,000 euro.

Audi Q4 e-tron

Q4 e-tron është dizenjuar si një konkurrent për Tesla Model 3. Makina elektrike pritet të ketë një prodhim total prej 224 kW (305 kuaj fuqi) në rrugë. Audi specifikon tensionin e sistemit si 400 volt, fuqia maksimale e karikimit si 125 kW.

Me një kapacitet baterie prej 82 kW/h, Audi po synon për një distancë prej rreth 450 kilometrash duke përdorur metodën e matjes WLTP. Q4 e-tron është mundësuar nga 2 motorë elektrikë në boshtet e pasme dhe të përparme.

Hedhja në treg është planifikuar për vitin 2021. Çmimi fillestar duhet të jetë rreth 40,000 euro.

BMW i4

Makina elektrike me katër dyer do të ketë një prodhim deri në 390 kW (530 kuaj fuqi) në rrugë. I4 duhet të jetë në gjendje të vrapojë nga 0 në 100 km/orë në rreth 4 sekonda.

Bateria ka një kapacitet prej rreth 80 kWh. Sipas BMW, diapazoni duhet të jetë deri në 600 kilometra sipas WLTP.

Prodhimi i BMW i4 do të fillojë në vitin 2021. Një çmim i saktë nuk dihet ende, por duhet të jetë rreth 60,000 euro.

BMW iX

Prodhuesi bavarez i makinave specifikon diapazonin e BMW iX rreth 600 kilometra sipas WLTP, dhe daljen si 370 kW (500 kauj fuqi). Ekranet e mëdha mbizotërojnë në brendësi.

Hedhja në treg është planifikuar për në fund të vitit 2021. Asgjë nuk dihet ende për një çmim. BMW iX ndoshta nuk do të jetë në dispozicion për më pak se 90,000 euro.

BMW iX3

Makina plotësisht elektrike duhet të ketë një diapazon deri në 460 kilometra (WLTP). BMW iX3 thuhet se ka makinë me fuqi në rrotat e pasme me një fuqi maksimale prej 210 kilovat (kW). Kapaciteti i baterisë është 80 kWh.

BMW iX3 duhet të jetë në dispozicion në Evropë nga pranvera e vitit 2021.

Çmimi fillestar për iX3 në Gjermani është 68,040 euro.

Hyundai Ioniq 5

Në Hyundai, emri i mëparshëm i modelit Ioniq tani po kthehet si një markë në vete e makinave elektrike. Ioniq 5 është vendosur të fillojë në vitin 2021.

Edicioni i parë i Ioniq 5 duhet të ketë 2 motorë elektrikë me një prodhim të sistemit prej 230 kW (313 kuaj fuqi).

Bateria 58 kWh duhet ta përshkojë rreth 450 kilometra (WLTP). Një variant tjetër i Ioniq 5 duhet të jetë i disponueshëm në një datë të mëvonshme – me më shumë energji dhe bateri më të mëdha.

Ioniq 5 pritet të dalë në treg në verën e vitit 2021. Çmimi nuk dihet ende zyrtarisht, por duhet të jetë midis 35,000 dhe 40,000 euro.

Mercedes EQA

EQA është versioni i nivelit fillestar për makinat elektrike nga Mercedes dhe në të njëjtën kohë versioni i elektrizuar i GLA. Fillimi i tregut është shtyrë përsëri dhe përsëri, koha duhet të jetë në vitin 2021.

Mercedes elektrik duhet të udhëtojë rreth 400 kilometra me baterinë e tij 60 kWh dhe të arrijë një prodhim maksimal prej 200 kW (270 kuaj fuqi).

EQA duhet të jetë në dispozicion në disa variante me madhësi dhe kapacitete të ndryshme të baterisë. Çmimi duhet të jetë rreth 40,000 euro.

ID e VW.4

Nga pikëpamja teknike, ID.4 është identike me ID.3 dhe bazohet gjithashtu në platformën MEB nga Volkswagen. Versionet e edicionit të parë kanë një bateri 77 kWh.

VW specifikon diapazonin deri në 520 kilometra, dalja e sistemit me 150 kW (204 kuaj fuqi).

ID.4 i parë është i disponueshëm nga 47,890 euro, ID.4 Max prej 57,390 euro.

Dorëzimi është planifikuar të fillojë në fillim të vitit 2021.

Citroen Ami

Makina elektrike mini e prodhuesit automobilistik francez është menduar për përdorim urban. Shpejtësia maksimale e Citroen Ami është vetëm 45 km/orë. Citroen ka specifikuar diapazonin si 70 kilometra, kapacitetin e baterisë si 5.5 kWh.

Makina e vogël elektrike duhet të jetë në dispozicion këtë fundvit. Çmimi duhet të jetë rreth 7,000 euro. /Telegrafi/

Postime të ngjashme

Huawei ka në plan të prodhojë vetura elektrike dhe e para mund të mbërrijë këtë vit

S.B.

Aston Martin do të elektrifikojë 90% të modeleve deri më 2030

S.B.

Këto janë gjëra që Hyundai i ri mund ti bëjë, kurse Tesla jo

S.B.

Si duket flota e makinave të Elon Musk?

S.B.

Kjo është logo e re e Peugeot

S.B.

Mini Cooper i ridizajnuar me 5 dyer arrin në mars

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...