Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

KGJK sot bëhet me kryesues, Gjykata e Prishtinës me kryetar

Anëtarët e Këshillit Gjyqësor të Kosovës sot do të votojnë për zgjedhjen e kryetarit të gjykatës më të madhe në vend – Gjykatës Themelore të Prishtinës dhe po ashtu do të zgjedhin edhe kryesuesin e Këshillit Gjyqësor të Kosovës.

Kryesuesit aktual të Këshillit Gjyqësor do t’i skadojë mandati muajin tjetër, ndërsa këtë pozitë e ushtroi nga marsi i vitit 2016.

Mandati i kryesuesit të Këshillit Gjyqësor të Kosovës është tre vjeçar.

Sot po ashtu me drejtues është paraparë të bëhet edhe Gjykata Themelore e Prishtinës, ndërsa konkursi për këtë pozitë ishte shpallur në janar të këtij viti ndërsa nga ajo kohë kjo Gjykatë ishte udhëhequr nga ushtruesi i detyrës Arben Hoti që ishte ngarkua me këtë detyrë pas skadimit të mandatit të kryetares Aferdita Bytyqi.

Postime të ngjashme

Në rajonin e Prishtinës, gjatë natës së kaluar janë konfiskuar 10 patentë shoferë

D V

Zyrtare, Bedri Hamza kandidat i PDK-së për kryetar të Mitrovicës

D V

Infektologu Tolaj tregon se pse po infektohen të vaksinuarit kundër COVID-19

D V

Nesër mbahet ceremonia e dorëzimit të medaljes post-mortem për Beau Biden

D V

Kurti, letër falënderimi kryeministrit të Kroacisë: Kosova do të mbajë zemrën dhe derën hapur për miqtë si ju

D V

Loja me kthimin e rasteve në rigjykim, dy dekada në kërkim të drejtësisë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...