Agjencia Zhurnal.mk

Khamenei qan, mbarë populli mban zi. Pamjet që tregojnë sa i rëndësishëm ishte gjenerali

Gjenerali i vrarë Qasem Soleimani duket se ka pasur shumë rëndësi për shtetin e Iranit dhe madje atë e ka dashur edhe vetë lideri suprem i vendit Ali Khamenei. Ky i fundit, edhe pse zakonisht shfaqet si një plak i urtë dhe rrallë tregon emosionet, këtë herë ka qarë.

Siç shikohet në pëto pamje, Khameneit i kanë rrjedhur lot gjatë ceremonisë së varrimit të gjeneralit. Soleimani ishte ndër gjeneralët më të rëndësishëm në shtetin iranian dhe vlerësohej jashtëzakonisht edhe nga lideri suprem Khamenei.

“O Allah, ata kanë nevojë për mëshirën tënde,…”, citohet të ketë thënë ndër tjerash Khamenei gjatë një lutje masive ndërsa qëndronte mbi një arkivol të mbuluar me flamur me trupin e Soleimani, i cili u vra nga një sulm me dron amerikan, të premten në Irak.

Zëri i Khamenei ishte pjesë e një procesi funerali, gjë që nuk ka ndodhur në historinë e fundit të Iranit. Autoritetet vendase thonë se të pranishëm në ceremoninë e varrimit kanë qenë miliona iranianë. Kjo madje mund të ndikojë gjithashtu në atë se si Khamenei do t’i përgjigjet Shteteve të Bashkuara.

SHBA vrau Soleimanin dhe anëtarë të tjerë të Gardës Revolucionare dhe një udhëheqës të lartë të milicisë irakiane në një sulm mahnitës ndaj kolonës së tyre, menjëherë pasi Soleimani kishte mbërritur në aeroportin ndërkombëtar të Bagdadit.

Vrasja, e urdhëruar nga Presidenti Donald Trump, ka rritur në mënyrë dramatike rrezikun e luftës ndërsa figura të larta iraniane zotohen të sulmojnë objektivat ushtarake amerikane si përgjigje. Për udhëheqësin suprem të Iranit, Soleimani ishte një ndihmës besnik. Madje, lidhja e tyre ishte aq e ngushtë sa Khamenei u fotografua më shumë se një herë duke e përqafuar Soleimanin në mënyra që janë zakon në Iran për baballarët dhe djemtë e tyre të dashur. Ajo çfarë e karakterizonte Soleimanin është fakti se për dallim nga komandantët e tjerë ushtarakë në Trupat e Gardës Revolucionare, gjenerali 62-vjeçar i përgjigjej vetëm 80-vjeçarit Khamenei.

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Marketing 2/1

Marketing 2/2

T E

Lajmet e fundit

Loading...