Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Kina arrin marrëveshjen e bashkëpunimit me vendet e Evropës Lindore dhe Qendrore

Kina ka arritur marrëveshjen e bashkëpunimit me vendet e Evropës Lindore dhe Qendrore.

Diskutimet mbuluan fusha të ndryshme të bashkëpunimit si investimet, shëndeti, teknologjia, energjia, kultura dhe edukimi.

Mbi tregtinë dhe investimet, do të mbështeten këmbime shumë të rëndësishme. Përfshirë dhe mbajtjen e konferencës ministrale të Kinë-EQL mbi promovimin e ekonomisë dhe investimeve.

Për sa i përket bashkëpunimit shëndetësor pjesëmarrësit ranë dakord që përgjatë 2021 të organizohen takime me ministrat e shëndetësisë dhe ekspertëve nga Kina dhe vendeve të Europës Qendrore dhe Lindore.

Në fund pjesëmarrësit në këtë samit caktuan edukimin, sportet dhe bashkëpunimin rinor e lokal si fusha ku do të ketë më shumë shkëmbime dhe bashkëpunim në  vitin 2021.

Postime të ngjashme

Britania heq karantinën për të vaksinuarit nga SHBA-ja dhe BE-ja

D V

Policia në Berlin ndalon mbajtjen e dy protestave për koronavirus

D V

Biden mbështet synimin e bjellorusëve për demokraci pas takimit me Tsikhanouskayan

D V

Franca do të kërkojë pasaportën shëndetësore nëpër kafiteri nga 9 gushti

D V

Zyra e Prokurorit në Bosnje inicion rastet e para nën Ligjin për mohim të gjenocidit

D V

Tokio regjistron rekord të rasteve me koronavirus

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...