Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Kina bën thirrje për veprim të këshillit të KB-së, kritikon SHBA-në

Ministri i Jashtëm kinez, Wang Yi, i ka bërë thirrje Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara që të kërkojë një de-përshkallëzim të hershëm të dhunës midis Izraelit dhe Hamasit në Gaza. Ai gjithashtu fajësoi Shtetet e Bashkuara të Amerikës për mungesën e veprimeve të këshillit deri më tani.

“Për fat të keq, këshilli deri më tani nuk ka arritur një marrëveshje, me Shtetet e Bashkuara që qëndrojnë në anën e kundërt të drejtësisë ndërkombëtare”, ka thënë Yi në një bisedë telefonike me homologun e tij pakistanez, Shah Mahmood Qureshi.

Ai shprehu mbështetjen për një zgjidhje mes dy shteteve dhe ka thënë se Kina, e cila mban presidencën e Këshillit të Sigurimit këtë muaj, pret që të gjitha palët të flasin me një zë të unifikuar kur këshilli diskuton konfliktin gjatë ditës së sotme.

Wang ka thënë se Këshilli i Sigurimit duhet të rikonfirmojë një zgjidhje për dy shtetet dhe të nxisë palestinezët dhe izraelitët të rinisin bisedimet mbi atë bazë sa më shpejt të jetë e mundur.

Postime të ngjashme

Britania mund të shtyjë heqjen e masave kundër koronavirusit

Bekim Laçi

Putin: Gati të ekstradojmë të gjithë hakerat nëse edhe SHBA bën një gjë të tillë

Bekim Laçi

Mbretëresha Elisabeth pret presidentin Biden për çaj

Bekim Laçi

Biden për herë të parë në një samit të NATO-s

Bekim Laçi

Betohet qeveria e re izraelite, nëntë gra ministre

Bekim Laçi

Zviceranët votojnë kundër masave për ndryshimet klimatike

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...