Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Kina dërgon satelitin e parë për të testuar 6G-në

Kina ka lëshuar me sukses satelitin e parë në botë 6G në hapësirë ​​për të testuar teknologjinë e re.

Sipas BBC, sateliti i dërguar nga Kina ka shkuar në orbitë së bashku me 12 satelitë të tjerë nga Taiyuan Satellite Launch Center në Provincën Shanxi.

Teknologjia me shpejtësi të lartë është në fazat e provës dhe do të jetë një nga elementët thelbësorë të komunikimeve të gjeneratës së ardhshme.

Sateliti gjithashtu funksionon me një teknologji e cila do të përdoret për monitorimin e katastrofave që mund të shkaktojnë dëme të mëdha në tokë.

Mediat ndërkombëtare kanë publikuar dhe pamjet e nisjes së satelit 6G, që është shoqëruar me brohorima nga stafi që ka punuar për këtë lëvizjes të radhës në teknologji.

Postime të ngjashme

Wang Yi: Kina koherente ne politikat e saj

R Zh

Rohani: Irani është i gatshëm të marrë masa pasi të hiqen sanksionet e SHBA-së

T E

‘Të gatshëm për të vdekur’: Protestuesit e Mianmarit mblidhen pas sulmeve brenda natës

T E

Izraeli rihap pjesën më të madhe të ekonomisë, përfshirë baret dhe restorantet

T E

Papa Françesku vizitoi rajonin e zotëruar dikur nga IS-i

T E

Çfarë duhet të presim në vitin 2021 nga grupi i ri i veturave, Stellantis?

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...