Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Kina dhe BE-ja shpallën përfundimin e bisedimeve mbi marrëveshjen e investimeve

Presidenti kinez Xi Jinping dhe udhëheqësit evropianë shpallën të mërkurën se dy palët kanë përfunduar në kohë bisedimet mbi marrëveshjen e investimeve.

Mbrëmjen e të premtes Presidenti i Kinës Xi Jinping zhvilloi një video-takim me kancelaren gjermane Angela Merkel, homologun francez Emmanuel Macron, presidentin e Këshillit Evropian Charles Michel dhe kryetaren e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen.

Xi theksoi se marrëveshja e investimeve Kinë-BE pasqyron vendosmërinë dhe besimin e palës kineze për nxitjen e hapjes së nivelit të lartë dhe do t’u shërbejë investimeve të ndërsjella midis Kinës dhe Evropës në uljen e pragut për hyrjen e tregut të palës tjetër, krijimin e mjedisit më të mirë të biznesit, ofrimin e garantimit më të fortë institucional dhe për një perspektivë më të ndritshme bashkëpunimi.

Presidenti Xi theksoi se kjo marrëveshje do të nxitë rimëkëmbjen e ekonomisë botërore pas pandemisë, do të forcojë liberalizimin dhe lehtësimin e tregtisë dhe investimeve globale, do të shtojë besimin e bashkësisë ndërkombëtare për globalizimin ekonomik dhe tregtinë e lirë dhe do të japë kontribut për formimin e një ekonomie të hapur botërore.

Kina dhe BE-ja nisën bisedimet mbi marrëveshjen e investimeve që nga viti 2014.

Postime të ngjashme

Kush është mjeku shqiptar që tentoi ta shpëtojë Kryetarin e Zagrebit që vdiq pardje

T E

Dilema false e rrezikut pas vaksinimit

T E

Masa më të ashpra kundër Coronavirusit në Malin e Zi

T E

Macron: Të nevojshme edhe disa javë para lehtësimit të masave antiCOVID-19

T E

Sllovakia pranon dozat e para të vaksinës ruse

T E

Orban kërcënon të nxjerrë partinë e tij nga grupi i Partisë Popullore Evropiane

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...