Agjencia Zhurnal.mk
Ekonomi

Kina dhe Hungaria forcojnë bashkëpunimin dypalësh

Presidenti hungarez Janos Ader zhvilloi një takim me Këshilltarin Shtetëror Kinez dhe Ministrin e Mbrojtjes Kombëtare Wei Fenghe. Ai deklaroi se shpreson që Hungaria dhe Kina të vazhdojnë të forcojnë bashkëpunimin në lidhje me pandeminë, ekonominë, tregtinë, turizmin dhe çështjet ushtarake, si dhe në promovimin e zhvillimit të thelluar të partneritetit gjithëpërfshirës strategjik mes palëve, citon “Xinhua”.

Ader falënderoi Kinën për mbështetjen për fushatën e vaksinimit që solli shpresë për të mbizotëruar mbi pandeminë në vend.

Wei deklaroi se Kina gjithmonë e ka konsideruar marrëdhënien me Hungarinë si vëllazërore dhe partneriteti dhe është e gatshme të vazhdojë të forcojë bashkëpunimin me vendin evropian në sektorë të ndryshëm.

Postime të ngjashme

OBRM-PDUKM thotë se do të shtrenjtohet derivatet e naftës për 4 denarë

Dafina Vidishiqi

Rritet qarkullimi në katër muajt e parë të vitit

Zekirija Haxhiu

Besimi: Qeveria ende s’ka vendim për taksën ekologjike dhe ulje të TVSH-së për rrymën

Zekirija Haxhiu

Banka Botërore me hua prej 46 milion euro për modernizimin bujqësor në Maqedoni

Zekirija Haxhiu

Konkurs për vazhdim të grejs-periudhës për pagesë të shfrytëzuesve të kredive nga “Covid 2”

Zekirija Haxhiu

Zaev: Plani investues ekonomik i BE-së për Ballkanin perëndimor siguron rimëkëmbje të rajonit

Zekirija Haxhiu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...