Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Kina do ta hapë teleskopin gjigand për shkencëtarët e huaj në prill

Kina do ta hapë zyrtarisht Teleskopin Sferik me Aperturë 500 metra (FAST), radioteleskopi më të madh me një reflektor, për shkencëtarët e huaj qysh nga 1 prilli, sipas Observatorëve Astronomikë Kombëtarë të Kinës.

Shkencëtarët e vendeve të ndryshme mund të aplikojnë në internet për përdorimin e këtij teleskopi pranë Observatorëve Kombëtarë Astronomikë të Kinës, të cilat do të ndajnë kohën e përdorimit të teleskopit qysh nga 1 gushti.

Sipas kryeinxhinierit të FAST-it Jiang Peng, në vitin e parë të hapjes së teleskopit, afro 10 % e kohës së vrojtimit do t’u lihet shkencëtarëve të huaj.

Postime të ngjashme

Nis shitja e testeve të shpejta COVID-19 në supermarketet gjermane

S.B.

Situatë alarmante në Bosnjë dhe Hercegovinë, 38 të vdekur nga Covid-19

S.B.

Izraeli rihap ekonominë, pasi vaksinoi gati 40% të popullsisë

S.B.

Rrugët e Libanit në tym e zjarr për të shtatën ditë me radhë

S.B.

Papa Françesku përfundon vizitën 4 ditore në Irak: Gjithmonë në zemrën time

S.B.

Në Danimarkë zbulohen 31 lloje të ndryshme të COVID

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...