Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Kina do të testojë 9 milionë banorë për 5 ditë, pas paraqitjes së dhjetëra rasteve me Covid-19

Qyteti kinez i Qingdaos po e teston tërë popullatën prej 9 milionë banorëve për Covid-19 brenda një periudhe prej pesë ditësh.

Testimi në masë vjen pasi u raportuan mbi 10 raste me koronavirus e që janë të ndërlidhura me një spital i cili po i trajton pacientët që vijnë nga jashtë.

Në maj, Kina testoi tërë qytetin e Ëuhanit – vend ky me 11 milionë banorë dhe epiqendra e pandemisë globale, raporton BBC.

Vendi në masë të madhe e ka vënë nën kontroll virusin, ndonëse shumë vende tjera në botë ende janë duke u ballafaquar me shifra në rritje të të prekurve me virus e madje edhe me masa restriktive.

Në një deklaratë të postuar në rrjetin social kinez “Ëeibo”, Komisioni Komunal Shëndetësor tha se janë zbuluar gjashtë raste të reja dhe gjashtë raste asimptomatike.

Postime të ngjashme

AstraZeneca vaksina më e përdorur në botë

N E

Sergey Lavrov hedh poshtë ndryshimin e kufijve në territorin e ish-Jugosllavisë

N E

SHBA vaksinohen 24 % e popullsisë

N E

Mbi 3 milion viktima nga Kovit-19 në të gjithë botën

N E

Italia do të fillojë lehtësimin e masave kufizuese

N E

Forcimi i aleancës SHBA-Japoni e shqetëson Kinën

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...