Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Kina do vazhdojë te mbështesë zhvillimin e APEK -ut

Kryetari i shtetit i Kinës Xi Jinping në videotakimin e 27-të jozyrtar të liderëve të APEK-ut te mbajtur ne fundjave ,nenvizoi se :“Rajoni i Azi-Paqësorit duhet të mbështetë sistemin e tregtisë shumëpalëshe me OBT-në në thelb, të vazhdojë të nxitë integrimin ekonomik të rajonit dhe të krijojë sa më parë zonën e tregtisë së lirë të Azi-Paqësorit. Kina e mirëpret nënshkrimin e marrëveshjes së Partneritetit të Gjithanshëm Ekonomik Rajonal (RCEP) dhe po shqyrton aktivisht pjesëmarrjen në Marrëveshjen e Gjithanshme dhe Progresive të Trans-Paqësorit .

ShareAi shtjelloi në mënyrë të gjithanshme konceptin e formimit të bashkësisë me fate të përbashkëta të Azi-Paqësorit duke theksuar se misioni i rëndësishëm i APEK-ut është hapja e perspektivës për bashkëpunim pas vitit 2020.

Në takim u miratua “Vizioni i Putrajaya-s i APEK-ut 2040”, ku thuhet: “Ne parashikojmë që deri në vitin 2040 do të formohet një bashkësi me fate të përbashkëta e Azi-Paqësorit me hapje, gjallëri, elasticitet dhe paqe.”

Ky vizion i ri do të jetë dokumenti kornizë për bashkëpunimin e APEK-ut në 20 vjetët e ardhshëm.

Presidenti kinez vuri në dukje se duhet të këmbëngulet te rritja inovative, ndërlidhshmëria dhe bashkëpunimi me përfitime të përbashkëta. Këta tre faktorë janë të rëndësishëm për formimin e bashkësisë me fate të përbashkëta të Azi-Paqësorit.

Xi u shpreh gjithashtu në mënyrë të vendosur: “Kina do të vazhdojë të mbështetë zhvillimin e APEK-ut, të fokusohet te rajoni i Azi-Paqësorit, të zhvillojë Azi-Paqësorin dhe të sjellë përfitime për Azi-Paqësorin. Kina do të shfaqë qëndrimin e saj, si edhe do të ndërmarrë veprime konkrete, për krijimin bashkërisht të bashkësisë me fate të përbashkëta të Azi-Paqësorit.”

Si rajoni më i fuqishëm dhe më aktiv në rritjen ekonomike të botës, formimi i bashkësisë me fate të përbashkëta të Azi-Paqësorit ka lidhje të ngushtë mbi zhvillimin rajonal, në të mirë të popujve e të së ardhmes së botës.

Postime të ngjashme

Danimarka ndalon plotësisht përdorimin e vaksinës AstraZeneca

S.B.

Presidentja e KE-së: Marrja e 50 milionë dozave të vaksinës Pfizer do të përshpejtohet

S.B.

Italianët vërshojnë në Serbi për t’u vaksinuar, duan Pfizer dhe Sputnik

S.B.

Japonia dhe Emiratet e Bashkuara Arabe për lëshimin e roverit në Hënë

S.B.

Keqmenaxhimi i pandemisë, shkarkohet ministri rumun i shëndetësisë

S.B.

Amerika uron Izraelin për suksesin me vaksinimin e popullsisë

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...