Agjencia Zhurnal.mk
Ekonomi

Kina drejt marrëveshjeve të reja të tregtisë së lirë

Kina është e gatshme të nënshkruajë marrëveshje të tregtisë së lirë me partnerë të rinj për të liberalizuar dhe lehtësuar tregtinë dhe investimet. Kështu deklaroi në një konferencë për shtyp Gao Feng, zëdhënësi i Ministrisë Kineze të Tregtisë, citon “Xinhua”.

Vendi, -tha Gao, -do të vazhdojë të zgjerojë shtrirjen e rrjetit të tij të tregtisë së lirë dhe të përmirësojë nivelin e marrëveshjeve, për të krijuar lidhje efektive mes tregjeve të brendshme dhe të huaja dhe për të përfituar sa më shumë nga burimet e tyre.

Sipas Gao, Kina do të përshpejtojë negociatat mbi marrëveshjen trepalëshe të tregtisë së lirë me Japoninë dhe Republikën e Koresë dhe do të lehtësojë bisedimet për marrëveshje të ngjashme me vendet e Gjirit, Norvegjinë dhe Izraelin.

Sipas zyrtarit kinez, vendi do të eksperimentojë në mënyrë aktive me një sërë rregullash të tregtisë së lirë që jo vetëm të përputhen me ligjet mbizotëruese ndërkombëtare, por dhe të plotësojnë kërkesat e Kinës për reforma dhe zhvillim, për t’u hapur edhe më shumë për pjesën tjetër të botës.

Postime të ngjashme

Në vijim është pagesa e kthimit të tatimit mbi të ardhurat personale për fermerët

Z H

Bytyqi: Paga mesatare do të vazhdojë të rritet

J D

“Telekomi i Maqedonisë” për 2,3 për qind i ka rritur të ardhurat nga shitjet në vitin 2020

Bexhet Musliu

Qeveria kundër organizimit të dasmave dhe ahengjeve

J D

Bytyqi: Do të gjendet kuorum dhe virtyt që të miratohen zgjidhjet ligjore për operacionalizimin e masave ekonomike

J D

Prej nesër fillon pagesa e pensioneve

J D

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...