Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Kina i kundërpërgjigjet Bidenit: Pavarësia e Tajvanit nënkupton luftë

Autoritetet e Kinës kanë paralajmëruar se përpjekjet e Tajvanit për pavarësi “nënkuptojnë luftë”.

Kjo vjen pasi presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, rikonfirmoi angazhimin e tij ndaj Tajvanit dhe vendosi qëndrimin në Azi.

Duke komentuar deklarimet e autoriteteve kineze, Bideni ka thënë se deklaratat e tyre “janë për të ardhur keq”, duke shtuar se tensionet mbi Tajvanin “nuk kishin nevojë të çonin në konfrontim”.

Paralajmërimi i Bidenit vjen disa ditë pasi Kina rriti aktivitetet e saj ushtarake dhe fluturoi me aeroplanë luftarakë pranë ishullit, shkruan BBC-ja.

“Ne po u themi seriozisht atyre forcave të pavarësisë së Tajvanit se ata që luajnë me zjarr do digjen vetë dhe pavarësia e Tajvanit nënkupton luftë”, ka deklaruar Wu Qian, zëdhënës i Ministrisë së Mbrojtjes.

Ai gjithashtu mbrojti veprimtaritë e fundit ushtarake të Kinës duke thënë se ato ishin “veprime të nevojshme për të adresuar situatën aktuale të sigurisë në ngushticën e Tajvanit dhe për të mbrojtur sovranitetin dhe sigurinë kombëtare”.

Postime të ngjashme

Numri i rasteve globalisht nga coronavirusi shkon mbi 200 milionë

D V

Vërshimet mund të rrezikojnë më shumë miliona njerëz

D V

Turqi: Zjarri përfshin termocentralin

D V

OBSH bën thirrje për shtyrjen e aplikimit të dozave përforcuese, për të përshpejtuar vaksinimin në vendet më të varfra

D V

Vaksina Pfizer pritet të marrë miratimin e plotë deri në shtator

D V

Franca premton 100 milionë euro për Libanin në konferencën ndërkombëtare të ndihmës

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...