Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Kina jep miratimin e parë për vaksinën kundër COVID-19

Kina miratoi të enjten vaksinën e saj të parë kundër COVID-19 për përdorim të gjerë publik, një vaksinë e zhvilluar nga Sinopharm, pasi parashikon rreziqe më të mëdha transmetimi gjatë dimrit.

Sipas Reuters, përcjell Telegrafi, asnjë e dhënë e hollësishme e efikasitetit të vaksinës nuk është publikuar publikisht, por zhvilluesi i saj, Instituti i Produkteve Biologjike të Pekinit, një njësi e filialit të Sinopharm, tha të mërkurën se vaksina e saj ishte 79.34% efektive në parandalimin nga zhvillimi i sëmundjes bazuar në të dhënat e brendshme.

Miratimi, i njoftuar nga Administrata Kombëtare e Produkteve Mjekësore, vjen pasi Emiratet e Bashkuara Arabe këtë muaj u bënë vendi i parë që shpërndau vaksinën për publikun dhe ndërsa Pakistani njoftoi një marrëveshje blerje prej 1.2 milion dozash me Sinopharm.

Ndërsa Kina ka qenë më e ngadaltë se disa vende të tjera në miratimin e vaksinave kundër COVID-19, ajo ka inokuluar disa qytetarë për muaj me tri vaksina të ndryshme që ende po i nënshtrohen provave të fazës së vonë.

Postime të ngjashme

Vizita historike në Irak, Papa Françesku dhe kleriku shiit diskutojnë sigurinë e të krishterëve

T E

Aksident i rëndë me autobus në Poloni, gjashtë të vdekur

S.B.

Një i vdekur në protestat në Senegal kundër arrestimit të liderit opozitar

T E

A janë prekur më fort nga koronavirusi emigrantët në Gjermani?

T E

Moldavia bëhet vendi i parë evropian që merr vaksinat Covid-19 sipas skemës COVAX

T E

Presidenti i Brazilit: Boll u qatë për koronavirusin

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...