Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Kina mbetet shtylla e rëndësishme e industrisë botërore të automjeteve

Tregu kinez mbetet “shtylla më e rëndësishme” e industrisë botërore të automobilave, në veçanti për prodhuesit gjermanë, sipas një raporti të botuar të mërkurën nga kompania këshillimore Ernst & Young (EY).

Pjesa e Kinës e shitjeve globale nga prodhuesit gjermanë të automjeteve në tremujorin e tretë u rrit nga 35.7 për qind në 39.2 për qind në krahasim me të njëjtën periudhë të njël viti më parë, sipas EY-së. Gjatë valës së parë të COVID-19 në tremujorin e dytë, 51 për qind e të gjitha automjeteve të reja nga prodhuesit gjermanë shkuan për klientët në Kinë.

Tre prodhuesit kryesorë gjermanë të automjeteve “Volkswagen”, “BMW” dhe “Daimler” përfituan në një “masë mbi mesataren” nga rimëkëmbja e tregut në Kinë pasi shitjet e tyre në tremujorin e tretë u rritën me 9 për qind në krahasim me vitin e kaluar, vuri në dukje EY.

Në të njëjtën kohë, shitjet e prodhuesve gjermanë të automjeteve në Evropën Perëndimore ranë me 4 për qind dhe ishin madje më poshtë se shifra prej 14 për qind në Shtetet e Bashkuara, sipas raportit të EY-së.

Pas një rënieje masive në të ardhurat globale si dhe shitjeve në tremujorin e dytë për shkak të krizës COVID-19, bizneset e 17 grupeve të automjeteve të analizuara në të gjithë botën ishin “dukshëm më mirë” në tremujorin e tretë, sipas raportit.

Megjithatë, krahasuar me vitin e kaluar, prodhuesit botërorë të automjeteve ende nuk kishin arritur nivelin e vitit të kaluar, zbuloi raporti. Përsa u përket të ardhurave dhe shitjeve, prodhuesit e automjeteve ishin 5 për qind nën nivelet e para krizës.

Postime të ngjashme

Kush është mjeku shqiptar që tentoi ta shpëtojë Kryetarin e Zagrebit që vdiq pardje

T E

Dilema false e rrezikut pas vaksinimit

T E

Masa më të ashpra kundër Coronavirusit në Malin e Zi

T E

Macron: Të nevojshme edhe disa javë para lehtësimit të masave antiCOVID-19

T E

Sllovakia pranon dozat e para të vaksinës ruse

T E

Orban kërcënon të nxjerrë partinë e tij nga grupi i Partisë Popullore Evropiane

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...