Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Kina nis vaksinimin e të moshuarve

Ndryshe nga vendet e tjera në botë, Kina në fushtatën e saj të vaksinimit ka lënë për në fund të moshuarit. Pekini dhe Shangai, zyrtarisht hapën qendrat për të moshuarit mbi 60 vjeç dhe me shëndet të mirë fizik. 

Kina synon me këtë që 40 përqind e popullsisë së saj të vaksinohet deri në Qershor. Më herët qeveria kishte vendour që të vaksinonte të parët grupet me rrezik të lartë kryesisht ata që punojnë në fabrika apo industri të ndryshme.

Në fazën e parë të vaksinimit janë përfshirë më pak të moshuar krahasuar me homologët e tyre perëndimorë. Njësitë e kërkimit dhe zhvillimit po përshpejtojnë punën e tyre, pasi të ketë të dhëna të mjaftueshme  për sigurinë dhe efektivitetin që mund të kenë vaksinat CoronaVac dhe Sinopharm dhe mënyrën sesi reagojnë ato tek të moshuarit.

Vendet si Brazili, Turqia dhe Emiratet e Bashkuara Arabe të cilat po përdorin vaksina Sinopharm dhe Coronavac, rregullatorët kanë analizuar të dhënat në studimet e fazës së hershme kundrejt sëmundjeve  ose efekteve anësore që të mund të kenë vaksinat. Analizat dolën që ato nuk kanë sjellë asnjë problem dhe për këtë arsye filluan të vaksinojnë këtë grupmoshë.

Duket se Kina hezitoi të vaksinojë moshat e mëdha për shkak të sigurisë së vaksinës së saj Coronavac të kompanisë Sinovac, e cila nuk kishte nxjerrë të dhënat e fazës së tretë ende.

Postime të ngjashme

Kreu i BionTech optimist: Vaksina jonë, efikase kundër variantit Delta!

Bekim Laçi

OKB kërkon nga Irani të garantojë të drejtat e avokatëve, gazetarëve, shkrimtarëve dhe artistëve

Bekim Laçi

Pas Biden, Blinken kthehet në Evropë për të mbështetur unitetin perëndimor, ja sfida kryesore

Bekim Laçi

Rusia të shtëna paralajmëruese ndaj luftanijes britanike

Bekim Laçi

Merkeli për dozë të dytë mori një vaksinë tjetër, jo AstraZeneca-n

Bekim Laçi

Hong Kong: Nis gjyqi i parë nën Ligjin e ri për siguri kombëtare

Bekim Laçi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...