Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Kina planifikon vaksinimin e 40% të popullsisë para fundit të qershorit

Sipas njoftimeve nga Agjencia “Bloomberg News”, më 30 mars, “Oxford Economics” publikoi parashikimin e fundit se Kina planifikon vaksinimin e 40% të banorëve të saj para fundit të qershorit dhe ky plan ambicioz garanton një rritje të mundshme ekonomike të Kinës prej 9.3% për vitin 2021.

Nëse Kina do të realizojë këtë objektiv, pritet një përmirësim i besimit të tregut dhe të konsumatorit. Sipas parashikimeve nga ‘Oxford Economics’, për realizimin e këtij objektivi do të duhej vaksinimi i 10 milionë banorëve në ditë. Nëse qeveria kineze mund të arrijë këtë shpejtësi të vaksinimit deri në shtator të këtij viti, atëherë mund të realizohet imunizimi i tufës nga 60-70% banorët e vaksinuar.

Sipas një ankete nga Agjencia Bloomberg News, ekonomistët parashikojnë një rritje të PBB-së të Kinës prej 8.5%

Postime të ngjashme

Gjermania tërheq një togë nga misioni i NATO-s në Lituani

Dafina Vidishiqi

Dhjetëra policë gjermanë plagosen pas një beteje të ashpër me disa qytetarë

Dafina Vidishiqi

Erdogan do të pësonte humbje, do të fitonte opozita e bashkuar – nëse zgjedhjet do të mbaheshin të dielën

Dafina Vidishiqi

Putin dakordohet me Biden për rifillimin e bisedimeve mbi kontrollin e armëve

Dafina Vidishiqi

Biden flet pas takimit me Putinin: Unë bëra atë që erdha të bëj

Dafina Vidishiqi

Borrell: Qeveria ruse dëshiron të destabilizojë Bashkimin Evropian dhe anëtarët e tij

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...