Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Kina pritet të lëshojë në hapësirë raketën e parë hibride

“Long March-6A”, raketa e parë kineze bartëse, me një motor hibrid me lëndë djegëse të ngurta dhe të lëngshme, do të bëjë fluturimin e saj të parë gjatë këtij viti.

Deklarata u bë nga Akademia e Korporatës së Shkencës dhe Teknologjisë Hapësinore të Kinës (CASC), sipas së cilës, ajo do të ketë një numër të ndryshueshëm të motorëve të karburantit të lëngshëm dhe të ngurtë, për të arritur nivele të ndryshme të kapacitetit të transportit që synojnë efikasitetin, shkruan “Xinhua”.

Raketa ka një shkallë më të madhe automatizimi, si dhe mund të monitorojë dhe diagnostikojë problemet e saj të mundshme.

Postime të ngjashme

Biden: Sulmet kibernetike mund të çojnë në luftë

D V

Nga sot, mohimi i gjenocidit në Bosnje ndalohet

D V

HRW: Sulmet në Gaza duket se përbëjnë krime lufte

D V

Dy njerëz të vdekur nga shpërthimi në Gjermani

D V

Parashikime më të mira për ekonominë globale më 2022

D V

Politikani lituanez dënohet me burg për spiunim për Rusinë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...