Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Kina, qendra më e madhe e prodhimit në botë për të 11-in vit

Kina mbeti qendra më e madhe e prodhimit në botë për 11 vjet rresht, duke zënë gati 30% të prodhimit global të prodhimit, bën të ditur “Xinhua”.

Xiao Yaqing, ministri i Industrisë dhe Teknologjisë së Informacionit, deklaroi se gjatë pesë viteve të fundit, vlera e shtuar e prodhimit industrial në Kinë është rritur nga 23.5 trilionë juanë (rreth 3.63 trilionë dollarë) në 31.3 trilionë juanë.

Sipas të dhënave të ministrisë, gjatë periudhës së Planit të 13-të Pesëvjeçar (2016-2020) norma mesatare e rritjes së vlerës së shtuar të prodhimit të sektorit të prodhimit të teknologjisë së lartë të Kinës arriti në 10.4%, një rritje prej 4.9 pikë përqindje krahasuar me atë të prodhimit të përgjithshëm industrial.

Postime të ngjashme

65 palesinezë dhe gjashtë izraelitë të vdekur nga konflikti katër ditorë në Gaza

N E

Në 24 orët e fundit Meksika ka regjistruar 267 viktima nga Kovid-19

N E

Spanja pret rreth 45 milionë turistë të huaj këtë vit

N E

Lehtësohen masat kufizuese, Greqi do të lejohen dasmat dhe pagëzimet, por me disa rregulla specifike

N E

Këshilli i Sigurimit i OKB-së zhvilloi takimin urgjent për situatën në Jerusalem

N E

Bullgaria me qeveri tranzitore deri në zgjedhjet e parakohshme në korrik

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...