Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Kina regjistron numrin më të ultë të rasteve të reja me COVID-19

Kina ka shënuar rënie të numrit të infeksioneve ditore me COVID-19.

Kina raportoi më pak raste të reja me COVID-19 në një muaj pasi rastet e importuara tejkaluan infeksionet lokale, treguan të dhënat zyrtare të martën (2 shkurt), duke sugjeruar që vala më e keqe e vendit që nga marsi i vitit 2020 po hiqet përpara një feste të rëndësishme, raporton Reuters.

30 raste u raportuan në territor më 1 Shkurt, tha Komisioni Kombëtar i Shëndetësisë në një deklaratë, nga 42 raste një ditë më parë dhe duke shënuar totalin më të ulët që kur 24 raste u raportuan më 2 Janar.

Komisioni tha se 18 nga rastet e reja kanë origjinën jashtë shtetit, duke tejkaluar rastet e transmetuara në vend për herë të parë në rreth një muaj.

Nga 12 rastet lokale, provinca verilindore Heilongjiang përbënte tetë, ndërsa provinca fqinje Jilin raportoi katër të tjerë.

Postime të ngjashme

Biden: Sulmet kibernetike mund të çojnë në luftë

D V

Nga sot, mohimi i gjenocidit në Bosnje ndalohet

D V

HRW: Sulmet në Gaza duket se përbëjnë krime lufte

D V

Dy njerëz të vdekur nga shpërthimi në Gjermani

D V

Parashikime më të mira për ekonominë globale më 2022

D V

Politikani lituanez dënohet me burg për spiunim për Rusinë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...