Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Kinë, 35 milionë pasagjerë me tren në katër ditët e para të vitit të ri

Afërsisht 34.73 milionë njerëz udhëtuan me tren në Kinë gjatë katër ditëve të para të vitit të ri, pavarësisht masave paraprake të Covid-19, bëri të ditur operatori hekurudhor, citon “Xinhua”.

Piku i pasagjerëve hekurudhor nisi më 1 janar, dita e parë e pushimeve treditore të Vitit të Ri, pasi u regjistruan 9.89 milionë udhëtime pasagjerësh, bëri të ditur “China State Railëay Group Co., Ltd.”, që do të thotë 481.000 udhëtarë më shumë se më 1 janar 2020, një rritje prej 5.1 për qind.

Një total prej 3.42 milionë njerëz udhëtuan me avionë në Kinë nga 1 janar deri më 3 janar, sipas Administratës së Aviacionit Civil të Kinës.

Sektori hekurudhor ka marrë masa paraprake kundër COVID-19 gjatë udhëtimit, duke përfshirë kontrollet e temperaturës si brenda dhe jashtë stacioneve, ndenjëset e ndara për pasagjerët me simptoma të etheve, dhe ventilimin dhe dezinfektimin e duhur të mjedisit të udhëtimit.

Postime të ngjashme

Presidenti sirian dhe gruaja e tij infektohen me koronavirus

T E

Rregullatori financiar i BE-së goditet nga sulmi kibernetik

T E

Numri i të vdekurve nga koronavirusi në Itali kalon 100.000

T E

Nis shitja e testeve të shpejta COVID-19 në supermarketet gjermane

S.B.

Situatë alarmante në Bosnjë dhe Hercegovinë, 38 të vdekur nga Covid-19

S.B.

Izraeli rihap ekonominë, pasi vaksinoi gati 40% të popullsisë

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...