Agjencia Zhurnal.mk
Ekonomi

Kinë, “China EximBank”, 366 miliardë dollarë kredi për importin

Banka e Eksport-Importit të Kinës (China EximBank) ka lëshuar më shumë se 2.400 miliardë juanë (rreth 366.5 miliardë dollarë) linja kredie për importin qëkur ka nisur aktivitetin në vitin 2006.

Në fund të shtatorit, instituti kinez ka menaxhuar mbi 1200 projekte kredie për importin, me hua për mbi 600 miliardë juanë, shkruan “Xinhua”.

Në një përpjekje për të mbështetur edicionin e tretë të China International Import Expo (CIIE), banka ka ngritur një linjë kredie prej 350 miliardë juanë për të ndihmuar kompanitë kineze të gjejnë partnerë të rinj importi, veçanërisht në nismën kienze “Një brez një rrugë”.

“China Eximbank” është një institucion krediti i financuar publikisht dhe në pronësi të shtetit i krijuar për të mbështetur tregtinë e jashtme, investimet dhe bashkëpunimin ekonomik ndërkombëtar të Kinës.

Postime të ngjashme

“Air Prishtina Holidays”: Pas fluturimeve të nostalgjisë, vijnë ato të kënaqësisë

R Zh

Besimi: Investime më të larta në kapitalin njerëzor për të përshpejtuar rritjen ekonomike

Zekirija Haxhiu

AMS: Tregu i sigurimeve u rrit me 5%, shitja e policave arriti në 43.7 milionë euro

Zekirija Haxhiu

Azeski nënshkroi dy marrëveshje të rëndësishme me asociacionin turk dhe grek të biznesit

Zekirija Haxhiu

Zaev: Çdo ankesë në lidhje me taksën ekologjike prej 3,5 denarë është e pabazuar

Zekirija Haxhiu

BP: Vala e tretë e Covid ndikoi negativisht në rimëkëmbjen ekonomike

Zekirija Haxhiu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...