Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Kinë, lëshohet me sukses sonda “Chang’e-5”

Kina lëshoi me sukses të martën sondën “Chang’e-5”, me raketën mbartëse “Marshimi i Madh-5” . Kjo shënon nisjen e fazës së tretë të programit kinez për hulumtimin e Hënës. Ky është misioni i 6-të e këtij programi, që do të zbatojë ndër detyrat më të ndërlikuara dhe më të vështira të fluturimeve kozmike të Kinës. Nëpërmjet tij , Kina do të realizojë për herë të parë kthimin në Tokë me mostrat e marra në Hënë, të cilat do të jenë në ndihmë të studimeve shkencore për formimin e evolucionit të Hënës.

Postime të ngjashme

Putin nënshkruan ligjin që mbron të dhënat e zyrtarëve të sigurisë

Dafina Vidishiqi

30 mijë fëmijë rrezikojnë të vdesin nga uria në Tigray të Etiopisë

Dafina Vidishiqi

Mbretëresha i bëri të qeshnin udhëheqësit e G7: A duhet të dukeshit sikur po kënaqeni gjatë pozimit?

Dafina Vidishiqi

Putin: Marrëdhëniet me SHBA-në në nivel më të keq në vitet e fundit

Dafina Vidishiqi

G7-ta sot pritet ta hartojë planin global anti- COVID

Dafina Vidishiqi

Kanadezët marshojnë kundër islamofobisë

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...