Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Kinë, Shangai vlerësohet si qyteti më inteligjent në botë

Shangai është cilësuar si qyteti më inteligjent në botë, në kuadër të “Smart City Expo World Congress (SCEWC)”, duke u bërë kështu lokaliteti i parë kinez që merr këtë vlerësim.

Çmimet “World Smart City” prezantohen çdo vit nga “SCEWC” për të promovuar diversitetin, përfshirjen, barazinë, sigurinë dhe bashkëpunimin, shkruan “Xinhua”. Këtë vit, Shangai fitoi kategorinë “City Award”, titull që vitin e kaluar e mori Stokholmi.

“Smart City Expo World Congress” mbahet çdo vit në nëntor në Barcelonë, që nga viti 2011. Për shkak të pandemisë, këtë vit është zhvilluar njëkohësisht në Barcelonë, Shangai dhe në Nju Jork, si përmes lidhjeve në internet, po ashtu edhe pranisë fizike.

Sipas Mao Huidong, drejtor i përgjithshëm i “Smart City Expo World Congress”, çmimi është një demonstrim i plotë i efikasitetit dhe rezultateve të arritura në vitet e fundit në ndërtimin e një qyteti të zgjuar në Shangai.

Postime të ngjashme

Këto katër gjëra nga kuzhina janë zëvendësim i shkëlqyeshëm, nëse nuk keni detergjent rrobash

Dafina Vidishiqi

Thënia “besoni instinktit” është një mit

Dafina Vidishiqi

Harresa, përse ndodh?

Dafina Vidishiqi

Porsi skenë e ndonjë përralle – Shtëpiza parajse në xhungël të Kostarikës

Dafina Vidishiqi

Veprimet e udhëheqësve që e dëmtojnë moralin e vartësve

Dafina Vidishiqi

Një grua lë punën e saj për ta kthyer një furgon të vjetër në “shtëpinë e saj të ëndrrave”

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...