Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Kinë, Shenzhen synon të rrisë sasinë e automjeteve me energji të re

Qendra jugore e teknologjisë së Kinës në Shenzhen planifikon të rrisë sasinë e automjeteve me energji të reja (NEV) në 1 milion njësi deri në vitin 2025.

Komisioni i zhvillimit dhe reformës në Shenzhen, në provincën Guangdong, njoftoi se automjetet NEV synojnë të përbëjnë 60 për qind të makinave të regjistruara në pesë vitet e ardhshme, citon “Xinhua”.

Qyteti ka premtuar të instalojë 833.000 karikues të automjeteve elektrike deri në vitin 2025, për të ulur rrezen e shërbimit të pajisjeve të tilla në më pak se 0.9 km në hapësirat publike.

Në vitin 2019, Shenzheni njoftoi se të gjithë autobusët në qytet ishin zëvendësuar nga autobusët elektrikë për të ulur konsumin e karburantit.

Postime të ngjashme

Sulmohet me raketa baza amerikane në Irak

Lea Muslija

Amerika bllokon pranimin e Ukrainës në NATO?

Lea Muslija

Rusia “zbutet” e para, kthen ambasadorin në Washington pas takimit Biden-Putin

Lea Muslija

Paralajmëron OBSH: Bëni kujdes, pandemia s’ka marrë fund

Lea Muslija

Tragjedi në Peru, përmbyset autobusi, të paktën 27 viktima

Lea Muslija

Palestinezët anulojnë marrëveshjen me Izraelin për vaksinat, thonë se janë shumë afër datës së skadimit

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...