Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Kinë, zbulohen hambarë drithi të vjetër rreth 4.000 vite

Zhurnal Ads

Mendohet se zbulimi do të ofrojë informacione të rëndësishme rreth menaxhimit të grurit dhe sistemit të taksave në atë periudhë në Kinë.

Ne pjesët qendrore të Kinës, janë gjetur hambarë drithi të vjetër rreth 4.000 vite.

Sipas lajmit të agjencisë Xinhua, në një zonë prej 100 mijë metra katrorë në rajonin Shizhuang të qytetit Zhoukou në provincën Henan janë zhvilluar hulumtime arkeologjike.

Si rezultat i punimeve të gërmimit që po zhvillohen nga muaji korri, janë nxjerrë 28 hambarë nga një sipërfaqe prej 5.600 metra katrorë ndërsa në sipërfaqen e hambarëve janë gjetur edhe mbetje të melit.

Më pas me sistemin e “Carbon-14” është zbuluar se hambarët janë ndërtuar gjatë periudhës së dinastisë Xia që ka sunduar mes viteve 2070 dhe 1600 para erës sonë.

Mendohet se zbulimi do të ofrojë informacione të rëndësishme rreth menaxhimit të grurit dhe sistemit të taksave në atë periudhë në Kinë.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

​Kina do të ndalojë tërësisht importin e mbetjeve të ngurta më 2021

R ZH

Angela Merkel shpallet gruaja më e fuqishme në botë

S.B.

Ligji një për të gjithë/ Ish-presidenti francez del në gjyq

S.B.

Iran, mjekët me një mision të vështirë përballë COVID-19

S.B.

Anarki në kufi! Kamionistët përleshen me policinë

S.B.

Dy të vdekur në protestat e brutalitetit të policisë në Nigeri

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...