Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Kirgistan, ish-presidenti i liruar nga burgu kërkon dorëheqjen e presidentit Jeenbekov

Ish-presidenti Kirgistanit deklaroi se do të kërkojnë dorëheqjen e Jeenbekov për të ruajtur unitetin dhe bashkimin e popullit

Ish-presidenti i liruar nga burgu në Kirgistan, Almazbek Atambayev, kërkoi që presidenti i vendit, Sooronbay Jeenbekov, të japë dorëheqjen, transmeton Anadolu Agency (AA).

Atambayev, i cili u lirua nga burgu të martën nga mbështetësit e tij gjatë protestave zgjedhore, mbajti një fjalim duke iu drejtuar mbështetësve të tij përpara qendrës së përgjithshme të Partisë Social Demokrate në të cilën ai është themelues.

Atambayev, i kërkoi falje popullit të Kirgistanit për shkak të gabimeve që ka kryer në të kaluarën gjatë periudhës së tij në pushtet dhe gjithashtu kritikoi ashpër presidentin Jeenbekov.

Ish-presidenti Kirgistanit deklaroi se do të kërkojnë dorëheqjen e Jeenbekov për të ruajtur unitetin dhe bashkimin e popullit.

Bashkë me mbështetësit e tij, Atambayev, kaloi në marshim për t’u mbledhur në sheshin Ala-Too në kryeqytetin Bishkek.

Ndërkohë edhe presidenti Sooronbay Jeenbekov për të penguar mbledhjen e protestuesve shpalli gjendje të jashtëzakonshme në Bishkek gjatë orës 20.00-08-00.

Mbështetësit e partive opozitare që nuk njohën rezultatet e zgjedhjeve parlamentare të mbajtura më 4 tetor në Kirgistan, okupuan ndërtesën e presidencës dhe parlamentit si dhe liruan nga burgu ish-presidentin Atambayev.

Postime të ngjashme

Ministria e Mbrojtjes: Kina nuk do të kërkojë kurrë hegjemoni

R Zh

Gjermanët “marrin frymë”/ Aktivitetet që kanë nisur të rihapen

T E

Gati 70% e amerikanëve do të vaksinohen sapo t’u jepet mundësia

T E

Presidenti i Ukrainës vaksinohet për të hequr çdo dyshim

T E

Krizë e thellë në spitalet e Hungarisë, mijëra punonjës braktisin punën

T E

Vullkani më aktiv i Evropës shpërthen shtatë herë në dy javë, zonat përreth mbulohen nga hiri i zi

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...