Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Kissinger nxit Biden të rivendosë komunikimin me Kinën

Ish-sekretari amerikan i Shtetit Henry Kissinger i bëri thirrje Joe Biden-in të rivendosë komunikimin me Kinën dhe paralajmëroi se në rast të kundërt bota do të vuajë nga një katastrofë si Lufta e Parë Botërore.

“Në qoftë se nuk ka ndonjë bazë për disa veprime bashkëpunuese, bota do të rrëshqasë në një katastrofë të krahasueshme me Luftën e Parë Botërore,” tha Kissinger gjatë sesionit të hapjes së Forumit të Ekonomisë së Re të “Bloomberg”, duke shtuar se teknologjitë ushtarake të disponueshme sot do ta bënin një krizë të tillë “madje edhe më e vështirë për t’u kontrolluar”sesa ato të epokave të mëparshme.

“Amerika dhe Kina tani po ecin gjithnjë e më shumë drejt konfrontimit dhe po drejtojnë diplomacinë e tyre në një mënyrë konfrontuese,” tha 97-vjeçari në një intervistë me kryeredaktorin e lajmeve të “Bloomberg”, John Micklethwait.

Kissinger vlerësohet si një “mik i vjetër i Kinës”. Dekada më parë, ai punoi së bashku me udhëheqësit e atëhershëm të të dy vendeve dhe kontribuoi në përparimin e normalizimit të marrëdhënieve kino-amerikane.

“Trump ka një metodë më konfrontuese të negociatave,” tha Kissinger.

Administrata e Trump-it ka shtuar kritikat ndaj Kinës dhe ka vendosur një seri sanksionesh.

Diplomati veteran tha se dy palët duhet “të bien dakord që çfarëdo konflikti tjetër të kenë, ata nuk do të përdorin mjete ushtarake”.

Për ta arritur këtë, ShBA-ja dhe Kina duhet të krijojnë së bashku “një sistem institucional ku të caktohen disa drejtues që presidenti ynë u beson dhe disa drejtues kinezë që presidenti Xi u beson për të mbajtur kontakte me njëri-tjetrin në emër të presidentëve të tyre”, tha ai.

Postime të ngjashme

Kanali i Suezit vazhdon të mbajë të bllokuar miliona dollarë

Bekim Laçi

Kina dërgon aeroplanë ushtarakë në afërsi të Tajvanit

Bekim Laçi

Gjenevë, sot nis samiti Biden – Putin

Bekim Laçi

Shërbimet sekrete turke arrestojnë liderin e ISIS në Turqi

Bekim Laçi

Rikthehen tensionet në Lindje të Mesme, Izraeli bombardon Gazën pas balonave të zjarrit

Bekim Laçi

Kina garanton sigurinë e centralit bërthamor të Taishan-it

Bekim Laçi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...