Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Kjo është ‘arma’ më e madhe e Mercedesit kundër Teslas

Mercedes tashmë ka lansuar disa modele elektrike në treg, duke i lënë ato më të mëdhatë për në fund.

Këta janë kamionë elektrikë të cilët pritet të dalin në shitje në mes të vitit të ardhshëm, transmeton Telegrafi.

Më i bukuri dhe më praktiku nga këta kamionë është eActros LongHaul, një kamion i aftë të përshkojë rreth 500 km pa u ndalur. Është ende në zhvillim, dhe kopjet e para në përdorim komercial priten të dalin në vitin 2024.

Kujtojmë, Tesla Semi ka një diapazon më të madh (800 km) dhe duhet të dalë në treg vitin e ardhshëm.

Më në fund kemi ardhur te kamioni GenH2.

Falë hidrogjenit dhe qelizave të karburantit, ky kamion mund të drejtojë mbi 1000 km pa u ndalur me dy rezervuarë me një kapacitet total prej 80 kg hidrogjen.

Secili motor elektrik siguron rreth 330 kW energji maksimale, dhe deri në 2,071 Nm çift rrotullues.

Postime të ngjashme

Opel Astra i ri po vjen në fund të vitit

Dafina Vidishiqi

Edhe sa mund të vazhdoni vozitjen, nëse drita në tabelën e kontrollit të veturës tregon se po ju mbaron vaji?

Dafina Vidishiqi

Vetura unike e gatshme t’i dorëzohet pronarit, Bugatti La Voiture Noire u shit për 16.7 milionë euro

Dafina Vidishiqi

Toyota zhvendos prodhimin në Republikën Çeke

Lea Muslija

BMW E28 Alpina B9 nga viti 1983 del në shitje për 35 mijë euro

Lea Muslija

Audi RS Johann Abt Signature Edition, vjen me motor tejet të fuqishëm që zhvillon shpejtësi marramendëse

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...