Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Kjo është gruaja e parë në Evropë që komandon Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës

Agjencia Evropiane e Hapësirës ka konfirmuar se astronautja italiane, Samantha Cristoforetti, do të jetë gruaja e parë evropiane që komandon Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës.

Cristoforetti hyn në një klub të rrallë ku më pak se 600 astronautë kanë udhëtuar në hapësirë dhe vetëm rreth dhjetë për qind e tyre kanë qenë gra, shkruan Euronews.

Astronautja bëhet gruaja e parë italiane në hapësirë dhe gruaja e tretë në botë që ka kaluar kohë në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës. Dhe në 199 ditë Cristoforetti mban gjithashtu rekordin për fluturimin më të gjatë pa ndërprerje nga një astronaut evropian.

NASA e Amerikës, Roscosmos e Rusisë, JAXA e Japonisë, CSA e Kanadasë dhe Agjencia Evropiane e Hapësirës vendosin me konsensus se cili astronaut do të drejtojë stacionin.

Postime të ngjashme

Të gjitha detajet që duhet të dini para se të provoni BOTOX për herë të parë

Lea Muslija

A e uli pandemia numrin e atakëve të zemrës me 30% në vitin 2020?

Lea Muslija

Këto katër gjëra nga kuzhina janë zëvendësim i shkëlqyeshëm, nëse nuk keni detergjent rrobash

Dafina Vidishiqi

Thënia “besoni instinktit” është një mit

Dafina Vidishiqi

Harresa, përse ndodh?

Dafina Vidishiqi

Porsi skenë e ndonjë përralle – Shtëpiza parajse në xhungël të Kostarikës

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...