Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Kjo markë veturash lë të gjithë rivalët pas

Në veçanti prodhuesit gjermanë mund të jenë mjaft të kënaqur me shifrat e tyre të shitjeve nga marsi. Sidoqoftë, fillimi i vitit të ri të automjeteve ka shkuar plotësisht keq, pak a shumë.

292,349 makina të reja janë regjistruar në mars 2021 – 35,9 për qind më shumë shitje se në të njëjtin muaj të vitit të kaluar.

Smart ka rekordin më të mirë të muajit.

Prodhuesi i vogël i makinave ka trefishuar shitjet e tij krahasuar me marsin e vitit të kaluar (+304,4 për qind).

Prodhuesit e tjerë gjermanë ishin gjithashtu në gjendje të përmirësohen.

Opel: +75,1 për qind
Mini: +58 për qind
Porsche: +55 për qind
VW: +39,1 për qind
Mercedes: +36,7 për qind
Audi: +17,6 për qind
BMW: +17 për qind
Ford: +9 për qind

Rezultati i Alfa Romeo ishte veçanërisht befasues. Me dyfishimin e shitjeve të saj, marka vartëse e grupit të sapo themeluar Stellantis u bë importuesi më i fortë i muajit.

Çdo e katërta makinë e re në mars ishte një SUV (24.8 për qind), dhe pothuajse çdo e pesta ishte një model kompakt (17.8 për qind).

Postime të ngjashme

Volkswageni përditëson Tiguan Allspacein

S.B.

Mercedes legjendar që ka udhëtuar 1.25 milion kilometra tani është në shitje

S.B.

Detajet e aksidentit fatal të Tesla-s bëjnë që çmimi i kësaj kompanie të bie shumë

S.B.

Mendoni të blini një makinë të përdorur? Këto janë 5 mashtrimet më të zakonshme nga të cilat ju rrezikoheni

S.B.

BMW punon me kompozitor të njohur për të krijuar zërin e veçantë të veturave elektrike

S.B.

Audi R8 prek lehtësisht shpejtësinë 335 km/orë, më shumë se maksimumi i deklaruar

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...