Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Koalat po zhduken për shkak të stresit

Zhurnal Ads

Numri i koalave në të gjithë shtetin australian Uellsi i Ri i Jugut, është në rënie të qëndrueshme për shkak të stresit në sistemin e tyre imunitar të shkaktuar nga shkatërrimi i habitatit dhe zjarret, sipas një studimi të ri.

“Pastrimi masiv i tokës, humbja e habitatit nga zjarret dhe valët e nxehtësisë, çuan që sistemi imunitar i koalës të mbingarkohej nga një presion shtesë”, theksoi autor i studimit, Edward Narayan, transmeton atsh.

“Të dhënat tregojnë se koala po operon në kufirin e sipërm të pragut fiziologjik për të përballuar ndryshimet mjedisore”, theksoi ai.

Ai zbuluan se popullatat kanë rënë në mënyrë të vazhdueshme kryesisht për shkak të sëmundjeve, më e zakonshmja prej të cilave është klamidia, ndaj së cilës ato janë bërë më të ndjeshme për shkak të “ekspozimit të zgjatur ndaj faktorëve stresues”.

Studimi, i botuar të mërkurën në revistën ”PLOS ONE”, paralajmëronte se trauma dhe sëmundjet mjedisore po e shtynin koalën “në prag të zhdukjes”. / DPA

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Australia dëshiron të vrasë Joen, pëllumbin që kaloi Oqeanin Paqësor nga Shtetet e Bashkuara

S.B.

Pas një mijë vjetëve, fshati austriak me emrin ‘F…’ do të riemërtohet

S.B.

Shkencëtarët zbulojnë peshkun 81 vjeçar: Ka lindur gjatë Luftës së II Botërore

S.B.

Të paktën 14 milionë tonë plastikë gjenden nën oqeane

admin

Si t’i menaxhoni shpenzimet tuaja?

T E

Çifti feston 73 vjetorin e martesës duke u vaksinuar kundër COVID-19

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...