Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Kodi Zgjedhor, Presidenti Meta thirrje Kuvendit: Merrni për bazë opinionin e “Venecias”

Zhurnal Ads

Presidenti Ilir Meta i ka vendosur në dispozicion Kuvendit të Shqipërisë letrën që i ka dërguar Komisionit të Venecias, ku i kërkon opinion lidhur me ndryshimet në Kodin Elektoral, ndryshime të cilat kreu i shtetit i ktheu pas për rishqyrtim në Kuvend.

Në letrën drejtuar Parlamentit, i kërkohet këtij institucioni që për diskutimin e dekretit të Metës që ka kthyer pas ndryshimet në kod, të pritet mendimi i “Venecias”.

Gjejmë rastin të përsërisim edhe një herë thirrjen e Presidentit të Republikës se tashmë pas kthimit në Kuvend të ligjit, Kuvendi i Shqipërisë duhet ta rishqyrtojë këtë nismë nën dritën e arsyetimit të Dekretit nr.11797dhe të rekomandimeve të pritshme të Komisionit të Venecias, i cili është investuar tashmë nga Presidenti i Republikës mbi këto çështje”, thuhet në letrën e Presidencës dërguar Parlamentit.

Por një ditë më parë, Kryeministri Edi Rama tha se opinioni i “Venecias” është i mirëpritur, por Parlamenti nuk do ta presë dhe do të rrëzojë dekretin e Metës që kundërshton ndryshimet në Kodin Elektoral.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

“Vandalët dikur i shisnin për skrap”, Rama: FA do të kenë muzeun e tyre

S.B.

Basha: Partitë i krijon Rama/ Reagimi i kryetarit të PD edhe për forcat që po krijohen nga e djathta

admin

Kush është fshati shqiptar ‘i paprekur’ nga Covid-19

T E

U kap me kokainë në Belgjikë, flet babai: Biseda e fundit, punoj roje në Bashki, nuk kam kontakt me deputetin

T E

I vuri flakën vetes tek Ministria e Jashtme/ I moshuari ishte me probleme mendore

S.B.

U kapën me 5 emigrantë në makinë, arrestohen dy të rinj në Gjirokastër

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...