Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Kolaps në Portugali, u kanë mbetur vetëm shtatë shtretër në repartet e kujdesit intensiv

Ministria portugeze e Shëndetësisë, ka paralajmëruar se në repartet e kujdesit intensiv në pjesën kontinentale të vendit, kanë bërë vetëm tetë shtretër të lirë për pacientët e prekur me coronavirus.

Të dhënat e Ministrisë së Shëndetësisë, tregojnë se nga 850 shtretër në repartet e kujdesit intensiv të dedikuar për pacientët me COVID-19, aktualisht janë 843 të zënë.

E si rezultat i rritjes së numrit të rasteve të reja me coronavirus, organet kompetente janë detyruar që disa pacientë në gjendje kritike t’i dërgojnë në ishull.

Vendi me dhjetë milionë banorë, ka në dispozicion 420 shtretër shtesë në repartet e kujdesit intensiv të dedikuar për të sëmurët me sëmundje tjera.

Në Portugali deri më tani janë infektuar 711.018 persona, kurse 12.179 tjerë kanë humbur jetën si pasojë e COVID-19.

Postime të ngjashme

Britania heq karantinën për të vaksinuarit nga SHBA-ja dhe BE-ja

D V

Policia në Berlin ndalon mbajtjen e dy protestave për koronavirus

D V

Biden mbështet synimin e bjellorusëve për demokraci pas takimit me Tsikhanouskayan

D V

Franca do të kërkojë pasaportën shëndetësore nëpër kafiteri nga 9 gushti

D V

Zyra e Prokurorit në Bosnje inicion rastet e para nën Ligjin për mohim të gjenocidit

D V

Tokio regjistron rekord të rasteve me koronavirus

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...