Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Komisionet parlamentare, BDI dhe BESA gjejnë kompromis

Zhurnal Ads

Shkup, 10 shtator, zhurnal.mk – Koordinatorët e grupeve parlamentare në koordinim e fundit që kanë pasur me kryetarin e Parlamentit Talat Xhaferi kanë bërë të ditur se kanë arritur pajtueshmëri për ndarjen e komisioneve. Numri mbetet i njëjtë, 8 komisione LSDM dhe Besa, 8 VMRO-DPMNE, 3 BDI dhe 2 ASH-AAA.

Mosmarrëveshja mes Lëvizjes BESA dhe BDI-së është tejkaluar. BDI do të udhëheq Komisionin për Çështje Evropiane, ndërsa BESA atë për Kulturë. ASH do ta ketë Komisionin Anketues për liri dhe të drejta si dhe komisionin për punë sociale.

Shërbimet po punojnë për ndarjen e deputetëve dhe pas përfundimit propozimi dorëzohet në arkivin e Parlamentit pas çka edhe hapet rruga për votimin e tyre dhe kthimin e shtëpisë ligjvënëse në funksion.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Merkel ka biseduar me Borisov, pret zgjidhje për veton në një “të ardhme të afërt”

E.E.

Rejnders thotë se duhet ende përpjekje për përmirësimin e të drejtave themelore në RMV

admin

Moti sot i ftohtë, në Kodrën e Diellit -16 gradë

Z H

Shtëpia evropiane e shënon ditëlindjen e parë

T E

Ligji për Skemën e garancës shtetërore vendoset për diskutim publik në ENER

T E

Zaev flet për bllokadën e mundshme të Bullgarisë në nisjen e bisedimeve me BE-në

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...