Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Komisioni Europian ka ngritur proces gjygjësor kundër AstraZenecas

Komisioni evropian ka ngritur një proces gjyqësor kundër AstraZenecas për “dështim të plotë” të sasisë së vaksinave për të cilën ishte rënë dakord, njoftoi sot Ministri Irlandez i Shëndetësisë.

“Për sa i përket AstraZeneca, Komisioni ka filluar procedurat ligjore dhe në fillim të kësaj jave unë u bashkova me Irlandën si një nga palët në proces, veçanërisht rreth dështimit të plotë të AstraZenecas për të ofruar dërgesat e kontraktuara për Prill, Maj dhe Qershor”, tha Stephen Donnelly, raporton skynews.

Kujtojmë, në një takim të diplomatëve evropianë të mbajtur dje, shumica e vendeve evropiane konfirmuan se ata do të mbështesnin procesin gjyqësor kundër AstraZenecas për shkeljen e marrëveshjes për furnizimin e vaksinave për anëtarët e BE.

Ideja pas procesit gjyqësor është që të detyrojë AstraZenecan të japë dozat e vaksinës që premtoi të dorëzojë në një kontratë me Bashkimin Evropian.

Ndryshe, shumë shtete evropiane kanë pezulluar, gjegjësisht kanë ndërprerë vaksinimin e qytetarëve me AstraZeneca pas raportimit të mpiksjes së gjakut.

Postime të ngjashme

Gjermania kundërshton propozimin e mbështetur nga SHBA-ja për të hequr dorë nga patentat për vaksinat kundër KOVID-19

N E

Në Francë nga 12 maji të gjithë qytetarët pa dallim moshe kanë të drejtë të aplikojnë për t’u vaksinuar

N E

Ish-presidenti i Maldiveve plagoset në një shpërthim

N E

Qetësohet situata në ishullin e Jersey, anijet luftarake Franceze dhe Britanike tërhiqen

N E

Presidenti Slloven: E dimë nga përvoja se ndryshimet e kufijve në këtë pjesë të Evropës nuk zhvillohen pa flijime

N E

Dendias: SHBA do të ishin partneri ideal për të bindur Turqinë të pranojë Konventën e Detit

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...