Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Komiteti i Helsinkit: Të sëmurët kronikë të lënë në mëshirë të virusit

Shkup, 10 tetor, zhurnal.mk – Komiteti i Helsinkit publikoi raportin mujor për të drejtat e njeriut në Maqedoninë e Veriut. Sipas raportit, të sëmurët kronikë janë lënë në (pa)mëshirën e virusit, madhja 50 punonjëse të tekstilit në shtator kanë paraqitur shkelje të të drejtave të punës.

Siç njoftojnë nga komiteti, masat për mbrojtje dhe parandalim nga coronavirusi nuk vlejnë për të sëmurët kronikë dhe janë lënë në mëshirën e virusit, dhe po ashtu ekziston diskriminim në bazë të gjinisë në MPB.

raport përmenden edhe temat për torturë dhe trajtim johuman ku është theksuar se ka arrestime të pabazuara dhe tejkalim të forcës gjatë arrestimit të një të riu në Shkup.

Komiteti i Helsinkit dënon veprimet brutale të policisë dhe u bën thirrje që të kenë marrëdhënie jo diskriminuese ndaj romëve.

Postime të ngjashme

Gashi: Alternativa do të hynte në Qeveri, por pa BDI-në

R Zh

Musliu: Në Maqedoni nga viti 1990 gjithmonë diçka është tensionuese

T E

Pandemia rriti çmimin e barnave dhe shërbimeve mjekësore

T E

Heshtje në BDI për dorëheqjen e Mexhitit?

R Zh

Remzi Mehmedi: Tetë njësi zgjedhore siç është edhe ndarja e rajoneve zhvillimore

T E

Ulet numri i kurorzimeve për shkak të pandemisë

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...