Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Kompanitë duhet të kthejnë mbi 19 milionë euro për ndihmën e marrë për pagat

Shkup, 2 prill – Zhurnal – Kompanitë dhe personat fizikë që krzejnë veprimtari vetanake do të duhet të kthejnë gjithësej 19.598.878 euro për përkrahjen financiare për paga dhe kontribute të cilat i kanë marrë në prill,  maj dhe qershor  si dhe tetor, nëntor dhe dhjetor të vitit të kaluar, bëri të ditur drejtorja e DHP-së, Sanja Llukarevska.

Vitin e kaluar përmes masave të qeverisë të cilat janë realiyuar përmes DHP-së, janë paguar gjithësej 135.344.818 euro, ndërsa kompanitë dhe veprimtarët individual do të duhet të kthejnë vetëm 14. 7 për qind nga kjo shumë, tha Llukarevska.

Siç bëri të ditur, të hollat do të kthehen në përputhje me përllogaritë të cilat do ti bëjë DHP-ja dh kjo do të bëhet me tri këste.

Për kthimin e parave të marra si subvencion për kontribute sociale janë parashtruar 2.077 kërkesa nga kompani dhe 358 kërkesa nga veprimtarë individualë.

Postime të ngjashme

79% e qytetarëve mbështesin anëtarësimin në BE

Zekirija Haxhiu

Zhurnal mëson: Në BDI nuk duan miratimin e ligjit për shtetësi para zgjedhjeve lokale

Bekim Laçi

Fotovoltaikët në Osllomej sjellin 100 punësime të reja

Zekirija Haxhiu

Zaev: Në Bullgari do të bisedojmë për propozimin portugez e jo për identitetin

Zekirija Haxhiu

Rasti “Alfa”, mbrojtja kërkon përsëritjen e procedurës

Zekirija Haxhiu

UEJL i dyti në Maqedoninë e Veriut dhe i pari në trojet shqiptare sipas QS World University Rankings

Zekirija Haxhiu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...