Agjencia Zhurnal.mk
Ekonomi Maqedoni

Kompanitë më lehtë do të marrin kredi nga bankat komerciale përmes skemës shtetërore të garancisë, paralajmëroi Besimi

Zhurnal Ads

Shkup, 18 shtator, zhurnal.mk – Shteti do të garantojë që kompanitë të jenë në gjendje të marrin kredi komerciale në banka më lehtë. Skema shtetërore e garancisë duhet të fillojë deri në fund të vitit, paralajmëroi ministri i Financave Fatmir Besimi në takimin me biznesmenët në Economic Chamber of Macedonia Oda Ekonomike e Maqedonisë.

Siç është njoftuar në faqen zyrtare në Facebook të Ministrisë së Financave me 10 milionë euro garanci shtetërorë do të sigurohet shumë disafish më e lartë kredie, hua për ndërmarrjet e vogla dhe të mesme. Skema e garancionit do të shkojë përmes Bankës për Zhvillim, ndërsa mjetet do të plasohen përmes bankave komerciale.

Besimi theksoi se me këtë masë do të përmirësohet likuiditeti i kompanive, do të lehtësohet mundësia që kompanitë t’i realizojnë aktivitet në vijim, në të cilat do të nxitet aktivitet investuese, e cila është thelbësore për lëvizjen dhe revitalizimin e ekonomisë.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Fillon përdorimi i testeve të shpejta për Covid-19

E.E.

Grubi i ikë përgjigjes për “Shtëpinë e Verdhë”. Çfarë ka që fsheh?!

E.E.

Analistët: Qytetarët nuk i’u besojnë organeve kompetente, andaj nuk i respektojnë masat

admin

Vjedhen mbulesat e hekurt të pusetave në disa rrugë të Shkupit

Z H

Nesër pa rrymë do të jenë disa pjesë të Shkupit

E.E.

Konfiskohen armë dhe një veturë e vjedhur në Radobil të Prilepit

E.E.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...