Agjencia Zhurnal.mk

Kompjuteri më i vogël në botë, por me performanca të jashtëzakonshme

LarkBox nuk është më i madh se një mollë, por pavarësisht nga madhësia e vogël, nuk humb performancën.

Ndërsa laptopët janë duke u bërë më të ngushtë dhe më të hollë, PC-të jo se kanë ndryshuar shumë me madhësinë viteve të fundit, transmeton Telegrafi.

Prodhuesi kinez Chuwi, dëshironte ta bënte atë ndryshe dhe ta zvogëlonte ndjeshëm PC-in e tij.

LarkBox i zi i vogël thuhet se është kompjuteri më i vogël i Windows 10 në botë.

LarkBox është 61 x 61 x 43 mm në madhësi dhe vetëm 127 gram. Prandaj transportit i tij është shumë i lehtë. Procesori katër-bërthamor N4100 dhe një UHD Graphics 600 nga Intel gjithashtu janë të instaluar. Do të jetë në gjendje të luajë video 4K pa probleme. Me 6 gigabajt RAM dhe një SSD me 128 GB, kutia e vogël sjell shumë energji për madhësinë e saj. Kjo do ta bënte atë veçanërisht të përshtatshme edhe për argëtim.

Pajisjet mund të lidhen gjithashtu përmes Bluetooth 5.0.

Se sa LarkBox do të kushtojë dhe nëse ai do të shitet në të gjithë botën, është ende e paqartë. Por Techradar dyshon se çmimi do të jetë rreth 250 dollarë.

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Marketing 2/1

Marketing 2/2

S.B.

Lajmet e fundit

Loading...