Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Komuna e Strugës paralajmëron bojkot të mësimit “online”

Strugë, 30 shtator, zhurnal.mk – Një ditë para fillimit të vitit shkollor në shkollat fillore të Strugës nuk ka kushte teknike për zhvillimin e mësimit “online”. Askund nuk ka internet optik kurse interneti ekzistues nuk mund t’i plotësojë nevojat. Komuna njofton bojkotimin e orëve nga 1 tetori nëse Ministria e Arsimit nuk e pranon kërkesën e tyre dhe të shkollave, për zhvillimin e mësimit me prani fizike.

Nesër, Komuna e Strugës përsëri do të kërkojë nga Ministria e Arsimit që t’u lejojë atyre mësim me prani fizike.

Në disa shkolla në zonat rurale të Strugës, instalimi elektrik është me një fazë që nga koha kur janë ndërtuar para disa dekadave, për këtë shkak nuk mund të instalohet internet më i shpejtë. Komuna e Strugës thotë se do të kalojë të paktën një muaj për instalimin e internetit optik nëpër shkolla sepse për këtë, duhet të shpallet thirrje publike.

Postime të ngjashme

Reagon Qeveria: Nuk ka negociata për identitetin dhe gjuhën maqedonase

R Zh

Një i burgosur nga Nagoriçani i Vjetër është gjetur i vdekur në burgun “Kshanje”

R Zh

Mbi 10 mijë maqedonas marrin dozën e dytë të vaksinës ndaj COVID-19 në Serbi

R Zh

VMRO-DPMNE: Pasaportat iu dhanë mafiozëve botërorë

R Zh

Filipçe: Është evidentuar edhe një pacient me llojin indian të coronavirusit

R Zh

Takim i presidentit Pendarovski me Patriarkun ekumenik Bartolomeu

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...