Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Konektikat, shteti me më së shumti shqiptarë në SHBA

Konektikat është shteti që ka më së shumti shqiptarë në SHBA. Në anketimin e fundit nga Migration Policy Institute, shteti me përqëndrim më të madh shqiptarësh thuhet se është Konektikat.

Anketa e Komunitetit Amerikan (ACS) 2019 thotë se përqëndrimi i banorëve me prejardhje shqiptare në këtë shtet është 4.8 herë më i lartë se pjesa e popullsisë amerikane.

Në anketim thuhet se 0.3% e të anketuarve të ACS në Konektikat, apo 10.347 njerëz janë identifikuar si shqiptarë, rreth pesë herë më shumë se 0.06% e amerikanëve që identifikohen si shqiptarë në të gjithë vendin dhe përqendrimi më i lartë i ndonjë prejardhjeje të një shteti në krahasi me kombin. Statistikat thonë se në SHBA janë identifikuar rreth 195 mijë shqiptarë.

Nga ana tjetër, shtetet e tjera me përqendrim të lartë të shqiptarëve janë Masaçusets, Miçigani dhe Nju Jorku. Shqiptari i parë që emigroi në Amerikë në vitin 1884 u vendos në Boston. Një nga valët e mëdha të emigrantëve shqiptarë në SHBA ishte gjatë Luftës së Dytë Botërore, kur në Shqipëri u vendos regjimi komunist.

Postime të ngjashme

Riatdhesimi i shqiptarëve nga Siria, Çuçi: Prej dy ditësh ndodhem në Beirut, do e finalizojmë me sukses këtë operacion

T E

Programi politik i PD dhe aleatëve/ Yuri Kim takon Bashën: SHBA pret kandidatë të pastër nga partitë

S.B.

Një ditë pas marrëveshjes me PD, Bamir Topi jep dorëheqje e parevokueshme nga drejtimi i FRD-së

S.B.

Vaksinohen për COVID-19 bluzat e bardha në Berat, Rama: Pranvera, periudhë vaksinimi intensiv. Përfshijmë dhe ushtrinë dhe studentët e infermierisë

S.B.

“902 mijë zgjedhës me karta apo pasaporta të skaduara”/ KQZ: Të infektuarit aktiv me COVID mund të mbeten pa votuar

S.B.

‘Rinovoni kartat e identitetit’, apeli i Metës: Verifikoni ku e keni qendrën e votimit

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...