Agjencia Zhurnal.mk
Kulturë

Konferenca me temën “Kadare në Letrat Botërore”, organizimi i radhës në nder të shkrimtarit

Përvjetori i 85 e gjen Kadarenë si strumbullarin e një varg evenimentesh në ndër të veprimtarisë krijuese të tij, me të cilën është bërë i njohur dhe i vlerësuar edhe në nivel botëror, shkruan Gazeta Metro.

Pos Akademisë së Shkencave të Shqipërisë, organizim për ditëlindjen e 85 të Ismail Kadaresë do të realizoj edhe Universiteti i Tiranës në bashkëpunim me Qendrën Kombëtare të Librit dhe Leximit.

Kjo e fundit ka njoftuar për këtë konferencë, përmes një postimi në rrjetet sociale:

Në nderim të veprimtarisë dhe me rastin e 85- vjetorit të shkrimtarit të njohur shqiptar Ismail Kadare, Universiteti i Tiranës në bashkëpunim me Qendrën Kombëtare të Librit dhe Leximit do të organizojë Konferencën me temë “Kadare në Letrat Botërore”.

Konferenca do të organizohet më datë 28 Janar 2021, në orën 11:00, në Rektoratin e Universitetit të Tiranës.

Postime të ngjashme

“Shqiponjat” marshojnë në Shkup! Qindra motoçikleta vërshojnë rrugët

D V

Blerim Bexheti: Komuna e Sarajit çdoherë do mbështesë aktivitetet kulturore

R Zh

Koncert i Inva Mulës dhe Genc Tukiqi sonte në “Verën e Ohrit”

D V

Katër artistë bëhen bashkë për ti kënduar Shkupit

R Zh

Biblioteka e Natyrës, ideja e bukur e të rinjve korçarë për të përqafuar botën e letërsisë

D V

Folk Fest trazoi atmosferën e Shkupit

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...