Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Konferencë shkencore ndërkombëtare “Vlerat euroatlantike të Ballkanit”

Shkup, 23 shtator – Zhurnal.mk – Fakulteti për siguri-Shkup dhe Fondacioni “Hans Zajdel” nga Gjermania sot dhe nesër në Ohër e organizojnë Konferencën e 11-të shkencore ndërkombëtare “Vlerat euroatlantike të Ballkanit”.

Konferencën do ta hapin ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski, prorektori i USHKO prof.dr. Marjan Gjurovski, kryetari i Odës për sigurim privat mr.Verica Milevska dhe dekani i Fakultetit për siguri-Shkup, prof.dr. Nikolla Dujovski.

Në konferencën, e cila do të mbahet me model të kombinuar hibrid në pajtim me protokollet për mbrojtje nga pandemia, do të marrin pjesë profesorë nga vendet e rajonit dhe më gjerë. Mes tjerash, në konferencën ndërkombëtare në Ohër do të bisedohet për sfidat e reja të sigurisë dhe kërcënimet asimetrike, sigurinë mes strategjive dhe linjave të kuqe të Ballkanit, më pas për kërcënimet dhe çështjet e hapura të Ballkanit si sfida të reja për sigurinë, format bashkëkohore të krimit si kërcënim global, përforcim të kapacitetit të shteteve të vogla dhe kapaciteteve për luftë kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar.

Qëllimi i konferencës është që të nxiten bashkësia akademike dhe praktikantët nga sfera e sigurisë që të këmbejnë njohuri të bazuara në shfrytëzimin e metodave shkencore për hulumtime nga kjo sferë, por edhe të përdorin përvoja nga praktika që të mund t’u jepet dimension shkencor-hulumtues

Postime të ngjashme

Reagon Qeveria: Nuk ka negociata për identitetin dhe gjuhën maqedonase

R Zh

Një i burgosur nga Nagoriçani i Vjetër është gjetur i vdekur në burgun “Kshanje”

R Zh

Mbi 10 mijë maqedonas marrin dozën e dytë të vaksinës ndaj COVID-19 në Serbi

R Zh

VMRO-DPMNE: Pasaportat iu dhanë mafiozëve botërorë

R Zh

Filipçe: Është evidentuar edhe një pacient me llojin indian të coronavirusit

R Zh

Takim i presidentit Pendarovski me Patriarkun ekumenik Bartolomeu

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...