Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Konsumimi i tepruar i këtyre pesë pijeve shton rrezikun për sulm në zemër

Është absolutisht e rëndësishme që të kujdeseni për zemrën tuaj nëse dëshironi jetë të gjatë dhe të shëndetshme.

Edhe pse nuk ka garanci që në një periudhë të jetës suaj mund të pësoni sulm në zemër (infarkt të miokardit), ekzistojnë disa ndryshime në mënyrën jetësore që mund ta zvogëlojnë këtë rrezik.

Sulmi në zemër ndodh kur bllokohet qarkullimi i gjakut në enët që e furnizojnë zemrën. Shkaktar i kësaj është ngushtimi apo mbyllja e këtyre enëve të gjakut (si pasojë e aterosklerozës).

Ateroskleroza (Foto: Harvard University)

Një prej komponentëve që ka rol shumë të madh në shëndetin e zemrës është ushqimi, ku përfshihen edhe pijet.

Më poshtë jua sjellim listën me pesë pijet, të cilat duhet t’i shmangni apo së paku t’i reduktoni, në mënyrë që ta mbani zemrën tuaj të shëndetshme:

Pijet e gazuara

Pijet që përmbajnë kafeinë

Pijet energjetike

Alkooli

‘Milkshake’

Postime të ngjashme

Receta 60 ditore me rozmarinë për të përmirësuar shëndetin e mëlqisë

Lea Muslija

Vetitë magjike të bishtave të qershive dhe përfitimet që ato i sjellin shëndetit

Lea Muslija

Djalë apo vajzë? Si ndikon stresi në gjininë e foshnjës tuaj?

Dafina Vidishiqi

Problemet me tiroiden dhe ndikimi te sëmundjet e zemrës

Dafina Vidishiqi

Për organizëm të fortë dhe trup në formë konsumoni kanellë me mjaltë

Dafina Vidishiqi

Thonjtë tregojnë shumë, ja çfarë zbulon ngjyra e tyre për shëndetin tuaj

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...