Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni Rekomanduar TOP LAJM

KONTESTI ME BULLGARINË/ Arsovski: Me ndihmën e SHBA-së do të arrihet një zgjidhje

Shkup, 25 janar – Marrëdhëniet maqedono-bullgare në gjysmën e dytë të vitit të kaluar mund të kishin hyrë në një gjendje para-tensioni pas “agresionit” të paparë të një numri zyrtarësh të lartë të shtetit bullgar. Me deklarata të papërshtatshme përmes mediave, ata treguan fuqi duke kërcënuar me veto fillimin e negociatave për anëtarësimin të plotë të Maqedonisë, të cilat ata i zbatuan në të vërtetë, kështu shprehet për Zhurnal, Lupço Arsovski ambasadori i parë i Maqedonisë në Athinë.

Ai thotë se baza për një sjellje të tillë ishte Deklarata e Parlamentit bullgar, e cila u përkthye në një Memorandum të qeverisë aktuale që iu dorëzua të gjithë anëtarëve të BE-së. “Në këtë mënyrë, Bullgaria bëri një shfaqje të madhe të pozitës së saj si një vend anëtar i BE-së, i cili mund të japë ndonjë vërejtje, mendim që është jashtë kritereve për anëtarësim dhe akoma më pak për fillimin e negociatave. Nuk ka asnjë konvergjencë të pikëpamjeve dhe është mirë që udhëheqja e Maqedonisë ka treguar një pozicion të fortë për më shumë çështje të ngritura nga fqinji ynë, e të cilat janë të panegociueshme. Pse kjo situatë ndodhi me këtë presion në dukje jashtëzakonisht të pahijshëm nga Sofjen zyrtare është mjaft e shpjeguar në nivele të ndryshme nga Shkupi zyrtar. Ringjallja e pozicioneve të vjetra bullgare nga 70 vjet më parë nuk erdhi dhe as nuk u harruan aksidentalisht. Në disa qarqe, pozicioni është përhapur se ky agresion i Bullgarisë synon të rrisë vlerësimet e disa partive përpara zgjedhjeve parlamentare të Marsit atje”, deklaroi për Zhurnal, ish-diplomati Lupço Arsovski.

Por, a mund të ketë një zhvendosje pas zgjedhjeve? Arsovski vlerëson se çdo lëvizje, anulim ose zbutje mund të jetë shumë e vështirë për arsyen e thjeshtë se pala bullgare do të duhet të rivendosë për sjelljen e saj arrogante ndaj fqinjit të saj.

“Maqedonia u bë anëtare e plotë e NATO-s, ndërsa Bullgaria nuk kishte asnjë vërejtje dhe tani të dy vendet janë të barabarta në këtë organizatë më të fuqishme botërore. Cilado qoftë rezultati pas zgjedhjeve në Bullgari, unë besoj se intensiteti i komunikimit do të rikthehet së shpejti, por me respektin e duhur. Nga ana jonë është fakti se çështjet bilaterale në fushat që Bullgaria kërkon dhe i konsideron të diskutueshme, nuk mund të jenë kusht për fillimin e negociatave. Pala bullgare bëri lëvizje të tjera joreale në lidhje me disa çështje që janë me interes për vendet e tjera të BE, të cilat gjithashtu bënë vërejtje serioze dhe bllokuan propozimet bullgare. Sigurisht, me një fokus më intensiv të Shteteve të Bashkuara pas zgjedhjeve presidencial atje, do të arrihet një zgjidhje e përshtatshme për të kapërcyer bllokadën e papritur të Maqedonisë për fillimin e negociatave”, thekson Arsovski për Zhurnal.

Sipas tij, SHBA-të kanë një politikë afatgjatë në Ballkan dhe se po ndjek nga afër problemet në marrëdhëniet dhe bashkëpunimin mes Maqedonisë dhe Bullgarisë. (Zhurnal.mk)

Postime të ngjashme

Përfundoi debati i përgjithshëm rreth propozim ligjit për plotësimin e Ligjit për financimin e njësive të pushtetit lokal

R Zh

Vestager: Të respektohen rregullat e BE-së në planet kombëtare të rimëkëmbjes

T E

Lefkov: Për lëshimet e platformës së regjistrimit nuk është fajtor populli

T E

Qeveria e miratoi Protokollin shëndetësor për zbatimin e regjistrimit

T E

Analistët për Zhurnal: Problemi me bullgarët do të jetë më shumë serioz se ai grek

Z H

Qeveria miraton Propozim ligjin për shpallje të malit Sharr si Park Kombëtar

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...