Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Kontesti me Bullgarinë/Ruzhin: Gjasat minimale në muajt e parë të vitit

Shkup, 17 janar – Gjasat për hapjen e negociatave me BE-në në tremujorin e parë të presidencën portugeze  janë shumë të vogl, a thekson ish ambasadori Nano Ruzhin. Tezën  e tij Ruzhin e mbështet në faktin se bllokada me  fqiun lindor nuk mund të tejkalohet para zgjedhjeve në Bullgari, ndërsa nga ana tjetër, Lisbona në shikim të parë nuk e ka proritet zgjerimin e unionit me vendet ballkanike, por megjithatë,  sistemi i BE-së nuk e përjashton një gjë të tillë. Derisa Bullgaria nuk ul kërkesat ndaj RMV-së vështirë të arrihet zgjidhje për  mosmarrëveshjet, thotë Ruzhin.  

“Unë jam skeptik për këtë. Mendoj se rëndë është të gjendet solucion këto muaj, aq më teper kur nga RMV kërkohet diçka që është e pamundur, vetëm nëse ajo “e pamundur” jepet nga ana jonë për çka nuk besoj se pse edhe vet Zaev thotë se kemi limite deri ku mund  të shkojmë, dhe për këtë vlerësoj  se është tepër optimiste të kërkohet zgjidhje, edhe pse do të ishte befasuese për mua të arrihet në solucion.”, tha Nano Ruzhin, ish ambassador.  

Ndryshe, politikanët vendor shpresojnë se në muajt e parë të vitit do të tejkalohen mosmarrëveshjet me Bullgarinë, për tu miratuar më pas korniza negociuese  për bisedime si dhe të mbahet konferenca e parë ndërqeveritare mes BE-së dhe RMV-së.  Por, nga pala bullgare nuk ka aspak një sinjal të tillë. Autoritetet e Sofjes pohojnë vazhdimisht se Bullgaria nuk e ka ndërmend të heq dorë nga interesat nacionale, cilado parti të vijë në pushtet pas zgjedhjeve atje. 

Postime të ngjashme

Zhurnal mëson / Afaristi i mirënjohur, Argëtim Saliu kandidat për kryetar komune i koalicionit ASH – AAA për Strugë?

Bexhet Musliu

Bilall Kasami dhe gjithë funksionarët e Lëvizjes Besa bëjnë thirrje për Regjistrim të popullatës

T E

“Shtetësia”, janë paraqitur rreth 1 000 persona

T E

Hoxha: Deri më 31 mars do të prolongohet afati për blerjen e edhe 1.500 tonë duhan

Bexhet Musliu

Izraeli lider në botë, Serbia ndër të parat, ja në cilat vende kryesojnë me programet e imunizimit

T E

Arrestohen dy shtetas britanez në aeroportin e Shkupit me test PCR të falsifikuar

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...